Leidybos tvarka

Rankraščio pateikimas ir tvirtinimas

Leidyba yra sudedamoji Lietuvos sporto universiteto veiklos dalis, prisidedanti prie studijų, mokslinės veiklos ir mokslo tyrimų rezultatų sklaidos.

LSU leidžia mokslo ir studijų leidinius: monografijas, mokslo studijas, recenzuojamus mokslo straipsnių rinkinius ir konferencijų leidinius, vadovėlius, studijų knygas, metodines priemones, mokslinius žurnalus, proginius, informacinius ir kt. leidinius. 

Kiekvienais metais iki spalio 15 d. Bibliotekos vadovui pateikiamos studijų ir mokslo leidinių paraiškos kitų metų Universiteto leidybos planui sudaryti.

Studijų ir mokslo leidinių autoriai (sudarytojai, rengėjai) pateikia leidinio rankraštį elektronine forma su Mokslo leidinio paraiška arba Studijų leidinio paraiška ir katedros (mokslo leidiniams) arba studijų programos komiteto (studijų leidiniams) posėdžio, kuriame apsvarstytas leidinys, protokolo išrašą.

Remdamasis savo veiklos nuostatais, Leidybos komitetas kasmet iki gruodžio 1 d. patvirtina kitų metų Universiteto leidybos planą. Prireikus Leidybos komitetas gali koreguoti ir tikslinti leidybos planą iki einamųjų metų spalio 15 d.

Leidybos politika

LSU leidiniai rengiami ir leidžiami remiantis Leidybos etikos komiteto COPE (angl. Committee on Publication Ethics) etikos normomis, Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu ir kitais aktualiais LR teisės aktais bei gerąja Lietuvos ir užsienio akademinių leidyklų praktika.

Sprendimas priimti ar atmesti leidinį turi būti paremtas leidinio aktualumu, originalumu, pagrįstumu, etiškumu, atitikimu publikacijos rūšies struktūrai ir kitais individualiems atvejams būdingais aspektais. Jeigu autorius mano, kad sprendimas atmesti leidinį buvo priimtas neteisingai, jis gali apskųsti tokį sprendimą pateikdamas apeliaciją. Leidinį atsisakius leisti Universiteto lėšomis, autorius gali teikti atskirą paraišką su prašymu jį išleisti už savo lėšas arba kitą finansinę paramą.

Autoriai įpareigojami leidybai teikti vertingus, anksčiau niekur neskelbtus kūrinius. Teikdami leidinį autoriai patvirtina, kad supranta, jog bet kokios formos plagiatas yra nepriimtinas ir dėl jo gali būti imtasi atitinkamų veiksmų pagal Universiteto akademinės etikos kodeksą.

Priimto leidinio recenzentus, vadovaudamasis profesionalumo, akademinio sąžiningumo principais ir etinėmis nuostatomis, tvirtina Leidybos komitetas, atsižvelgdamas į leidinio turinį ir paskirtį. Recenzentai, gavę prašymą recenzuoti leidinį, turi skubiai pateikti atsakymą, ar sutinka tai daryti, o sutikę privalo laikytis recenzavimo instrukcijų ir recenziją pateikti laiku arba nedelsdami pranešti apie galimą vėlavimą ir to priežastis. Recenzentai įpareigojami sutikti recenzuoti tik tuos kūrinius, kurių tematika atitinka turimą kompetenciją ir su kurių autoriais nėra interesų konflikto. Recenzentai, laikydamiesi akademinės etikos normų, per nustatytą terminą raštu pateikia konstruktyvią recenziją, kurioje aprašo savo pastabas dėl leidinio turinio išsamumo, tinkamumo, tikslumo ir aktualumo, su aiškiomis nuorodomis į dalis, kurias derėtų pataisyti. Pastebėję nesąžiningo citavimo ar plagiato atvejį, anksčiau publikuotų tekstų, kurių autoriai nenurodomi, naudojimą, tyrimo duomenų fabrikavimą ar falsifikavimą, recenzentai prašomi tai pažymėti recenzijoje.

Autoriai, atsižvelgdami į recenzentų ir kalbos redaktorių pastabas, per skirtą laiką turi pataisyti savo kūrinį arba pateikti paaiškinimą, kodėl į recenzentų ir kalbos redaktorių pastabas neatsižvelgta.

Universitetas yra Lietuvos mokslo periodikos asociacijos (LMPA) narys. Narystė LMPA suteikia teisę naudotis Crossref teksto sutapties tikrinimo paslauga. Atsakingas leidybos procese dalyvaujantis asmuo, gavęs priimtą rankraštį, vykdo plagiato tikrinimo politiką. Leidinys plagiato tikrinimo programa po redagavimo proceso gali būti tikrinamas pakartotinai.

Pastebėjus nesąžiningą elgesį (t. y. plagiato atvejį, duomenų klastojimą, konfidencialumo pažeidimą ir kt.), susisiekiama su leidinį pateikusiu autoriumi. Patvirtinus nesąžiningą elgesį, rankraštį prašoma pataisyti arba jis atmetamas, priklausomai nuo nusižengimo apimties.

Dirbtinio intelekto įrankių naudojimas. Vadovaujantis Generatyvinio dirbtinio intelekto įrankių naudojimo LSU gairėmis, dirbtinio intelekto priemonė negali prisiimti atsakomybės už kūrinio autorystę. Už kūrinio atitikimą visoms teisinėms ir etinėms normoms atsakomybę prisiima dirbtinio intelekto priemonę panaudojęs autorius. Leidinyje turi būti skaidriai atskleistas bet koks generatyvinio dirbtinio intelekto įrankių panaudojimas, remiantis pastarosiomis gairėmis.

Universitetas užtikrina leidinių konfidencialumą, neperduodamas gautų rankraščių į recenzavimo, leidinio rengimo ir kitus leidybos procesus neįtrauktiems asmenims. Į leidybos procesą įtrauktiems asmenims perduotas rankraštis laikomas konfidencialiu dokumentu.

Leidinio rengimo gairės ir rekomendacijos autoriams

Už rankraščio ir jo iliustracijų parengimą pagal Leidybos tvarkos apraše nurodytus reikalavimus atsako pats autorius (rengėjas, sudarytojas), žr. Rankraščio pateikimas leidybai. Rekomendacijos autoriams.

Leidinio vidaus ir viršelio dizainas turi atitikti Universiteto stiliaus gaires.

Universiteto lietuviškų leidinių kalba turi atitikti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos keliamus taisyklingos kalbos reikalavimus.

LSU leidiniuose naudojamas APA7 (American Psychological Association 7th edition) citavimo stilius, žr. Citavimo stilius APA7. Taisyklės ir pavyzdžiai.

Pagrindiniai leidybos terminai.

Leidybos procesas

LSU leidybos procesą reglamentuoja Leidybos komiteto nuostatai (patvirtinta LSU rektorės 2023-02-14 įsakymu Nr. ISAK 26/B) ir Leidybos tvarkos aprašas (patvirtinta LSU Senato 2023-02-23 (prot. Nr. 4).

Universiteto leidiniai leidžiami spausdintu ir (arba) elektroniniu formatu, atsižvelgiant į publikacijos rūšį, leidinių paskirtį ir poreikį.

Universiteto leidybos procesą organizuoja ir vykdo Leidybos komitetas ir Biblioteka. Redakcines kolegijas turinčių mokslo leidinių leidybos tvarka derinama su jų redakcinėmis kolegijomis.

Visi Universiteto leidiniai, leidžiami su prieskyra „Lietuvos sporto universitetas“, išskyrus informacinius leidinius, privalo būti recenzuojami ir įvertinami. Teigiamai įvertinto ir patvirtinto spaudai leidinio autorius pateikia galutinę rankraščio redakciją Bibliotekos vadovui ir su Universitetu sudaro Leidybos sutartį.

Spaudai priimti leidiniai redaguojami ir parengiami jų maketai.

Leidinių leidimo ir spausdinimo Lietuvos leidyklose arba spaustuvėse paslaugos organizuojamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymu.

LSU elektroninių knygų ir žurnalų leidyba

Elektroninis leidinys, perėjęs privalomus leidinio leidybos (planavimo, rengimo, vertinimo, tvirtinimo, leidinio kodų ISSN, ISBN, DOI registravimo) etapus, yra lygiavertis spausdintam leidiniui.

LSU elektroninės knygos (elektroniniai mokslo ir studijų leidiniai) talpinamos LSU e. talpykloje.

Lietuvos sporto universitetas leidžia elektroninius recenzuojamus mokslo žurnalus Baltic Journal of Sport & Health SciencesReabilitacijos mokslai: slauga, kineziterapija, ergoterapija ir Laisvalaikio tyrimai.

Mokslinių žurnalų redakcinės kolegijos nustato savo darbo, mokslinių straipsnių pateikimo ir recenzavimo tvarką, etikos nuostatas, suformuoja naują mokslinio žurnalo numerį. LSU žurnalų redakcinės kolegijos remia etiškos leidybos principus ir vadovaujasi Leidybos etikos komiteto COPE skelbiamomis gairėmis.

LSU moksliniai žurnalai publikuojami LSU elektroninių žurnalų e. talpykloje, naudojant Atvirosios prieigos modelį ir straipsnius platinant pagal „Creative Commons Attribution 4.0“ (CC BY 4.0) licenciją.

Moksliniai žurnalai registruojami tarptautinėse duomenų bazėse (DOAJ, EBSCO, Index Copernicus, Scopus, kt.), visiems publikuotiems straipsniams, naudojantis Crossref teikiama paslauga, suteikiamas nuolatinio skaitmeninio objekto identifikatorius – DOI numeris (angl. Digital Object Identifier).

Leidybos procese diegiamos mokslo komunikacijai svarbios inovacijos bei naudojamos pažangios technologijos užtikrina aukštą informacijos sklaidą, žurnalų matomumo didėjimą tarptautinėje erdvėje.

Autoriai gali archyvuoti Universiteto mokslo žurnaluose paskelbtą galutinę savo straipsnių versiją asmeninėse, institucinėse arba kitose talpyklose be embargo periodo.

Parengtas, bet nepublikuotas elektroninis leidinys nėra apskaitomas kaip mokslinės-metodinės veiklos rezultatas.