LSU mokslininkai su partneriais kurs išmaniuosius ortopedinius įtvarus senjorams

  Lietuvos sporto universiteto Sporto mokslo ir inovacijų instituto mokslininkai parengė projektą „Išmanieji ortopediniai įtvarai senyvo amžiaus žmonių aktyvumui skatinti“, kuris tapo Lietuvos mokslo tarybos finansuojamos mokslo programos konkurso laimėtoju.

  Daugiau kaip dvejus metus (nuo 2017 m. spalio 1 d. iki 2019 m. gruodžio 31 d.) truksiančiam projektui vadovaus LSU Sporto mokslo ir inovacijų instituto vyriausiasis mokslininkas doc. dr. Marius Brazaitis. Projektą vykdys LSU mokslininkai dr. Henrikas Paulauskas ir dr. Neringa Baranauskienė. Kaip partnerės projekte dalyvaus Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkės doc. dr. Daiva Mikučionienė, doktorantės Ginta Laureckienė ir Laima Muralienė.

  „Mūsų visuomenė sparčiai sensta. Be to, mažėja vyresnio amžiaus žmonių aktyvumas, todėl jie vis dažniau patiria sąnarių skausmų ir koordinacijos sutrikimų. O tai dar labiau mažina senjorų aktyvumą, menkina jų gyvenimo kokybę. Daugeliu mokslinių tyrimų įrodyta, kad judėjimas prailgina aktyvaus gyvenimo trukmę, pagerina savijautą, užkerta kelią įvairiems negalavimams. Taigi ir mes su kolegomis iš KTU stengiamės pagelbėti senyvo amžiaus žmonėms – kursime sąnarius palaikančius ir tausojančius ortopedinius įtvarus su integruotu šildymo elementu, generuojančiu energiją nuo judesio. Be to, nustatysime, koks dėvimų įtvarų ir trijų skirtingų fizinio pajėgumo didinimo programų poveikis motorinės sistemos psichofiziologiniam darbingumui, gyvenimo kokybei ir sėkmingam senėjimui“, – teigia projekto vadovas dr. M. Brazaitis.

  Iki šiol ortopediniai kompresiniai įtvarai, stabilizuojantys sąnarius judesio metu, pagerinantys judesio plastiškumą ir mažinantys skausmą, buvo projektuojami pagal jauno fiziškai aktyvaus žmogaus fiziologiją, tik tam tikros dydžių skalės, neįvertinant individualių antropometrinių matmenų. Projekto vykdytojai tiki, kad jų kuriamas įtvaras su šildymo elementu senyvų, fiziškai pasyvių žmonių judesių valdymui tobulinti, raumenų jėgai ir aerobinei ištvermei ugdyti bus efektyvi ir prieinama priemonė sėkmingai senatvei pratęsti. Tokie kompleksiniai tyrimai bus pirmą kartą atliekami ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.

 

Ryšių su visuomene skyriaus informacija