Pagalba vartotojui
Plagiato prevencija ir teksto sutapties patikra Turnitin
PLAGIATO PREVENCIJA IR TEKSTO SUTAPTIES PATIKRA TURNITIN
Lietuvos sporto universitetas taiko akademinės etikos principus, siekia ugdyti universiteto bendruomenės atsakomybę bei akademinį raštingumą, naudoja plagiato prevencijos sistemą studijų ir mokslo veikloje. Išsamiau: https://www.lsu.lt/documents/akademine-etika/.
Kas yra plagiatas?
Naudojant informacijos šaltinius studijų ir mokslo darbuose, tekstas turi būti perfrazuojamas savo žodžiais ar cituojama teksto ištrauka kabutėse, o šalia citatos ar perfrazuoto teksto turi būti nuorodos į naudotus šaltinius. Naudotų šaltinių aprašai pateikiami literatūros sąraše.
Plagiatas nustatomas, jei informacijos šaltiniai rašto darbuose naudojami netinkamai, taip pat kai pasisavinama kito autoriaus idėja, pateikiamas pažodinis tekstų vertimas iš kitų kalbų, iliustracinė medžiaga (vaizdai, lentelės, paveikslai), duomenys ar generatyvinio dirbtinio intelekto (pavyzdžiui, ChatGPT, GPT-4, Microsoft Copilot ir kt.) sugeneruotas turinys nenurodant šaltinio. Kaip tinkamai naudoti informacijos šaltinius rašto darbuose, žiūrėkite paspaudę nuorodą į Citavimo stiliaus APA7 taisykles ir pavyzdžius (šią informaciją taip pat galima rasti LSU tinklalapyje: Bibliotekos skiltyse Pagalba vartotojui arba Leidybos tvarka).
Plagiatas gali būti nustatomas pačiam rašto darbo autoriui pastebėjus netinkamai panaudotą darbą ar jo dalis, lyginant rašto darbą su kitais darbais ar tikrinant darbą automatizuotais teksto sutapties patikros įrankiais (kompiuterinėmis programomis), kurie pateikia patikros rezultatą – teksto sutapties ataskaitas.
Plagiato prevencija ir patikra universitete
Universiteto studijų rašto darbų ir baigiamųjų darbų teksto sutapties patikra atliekama teksto sutapties patikros įrankiu Turnitin virtualioje Lietuvos sporto universiteto nuotolinio mokymo sistemos aplinkoje https://emokymas.lsu.lt. Paslauga prieinama tik sistemoje registruotiems vartotojams (studentams, dėstytojams) su instituciniu prisijungimu.
Mokslininkus, pageidaujančius parengtus savo publikacijų (straipsnių, knygų) rankraščius patikrinti teksto sutapties patikros įrankiu, prašome kreiptis į Bibliotekos vedėją, tel. +370 690 09930, el. p. asta.zarauskiene@lsu.lt.
Darbo su teksto sutapties patikros įrankiu Turnitin tvarka
Sutapties patikros įrankis Turnitin visus į Universiteto nuotolinio mokymo sistemą https://emokymas.lsu.lt įkeltus rašto darbus tikrina automatiškai. Norėdami patikros paslaugą aktyvuoti, dėstytojas ir studentas atlieka šiuos veiksmus:
Dėstytojas:
- nuotolinio mokymo sistemos aplinkoje savo dėstomo dalyko temoje sukuria užduotį su teksto sutapties patikros funkcija Turnitin;
- užduočiai priskiria studentus, kurių darbai bus tikrinami;
- nustato teises, ar studentas gali peržiūrėti patikros rezultatus, ar ne;
- informuoja studentus apie užduotį, jos atlikimo terminus ir suteiktas teises;
- peržiūrėdamas patikros ataskaitą, savo pastabas studentui pateikia naudodamasis funkcija „Komentuoti“.
Studentas:
- įkelia rašto darbą į nuotolinio mokymo sistemą (priskirtai užduočiai) ir tokiu būdu pateikia darbą sutapties patikrai;
- peržiūri gautas dėstytojo pastabas ir komentarus;
- jei leidžiama, darbą redaguoja, taiso ir įkelia pakartotinai.
Teksto sutapties ataskaitoje Turnitin pateikia teksto sutapties dydį procentais ir nurodo (nuspalvina) teksto dalis, sutampančias su kitais šaltiniais, t. y. su anksčiau publikuotų to paties autoriaus ar kitų autorių darbų tekstais; pateikia nuorodas į sutapties šaltinius ir informaciją apie perfrazavimus ir netinkamas citatas.
Svarbu: sutapties patikros įrankis tik nustato teksto dalis, sutampančias su kitais dokumentais, bet neanalizuoja rašto darbo turinio. Studentų rašto darbų kokybę įvertina bei galimą plagiatą nustato dėstytojai, susipažinę su teksto sutapties patikros rezultatais.
Svarbu: darbuose gali būti sutaptis, kuri nelaikoma plagiatu, tačiau darbuose negali būti jokių plagiato atvejų. Didelė sutaptis procentais gali rodyti, kad darbas atliktas nesavarankiškai.
Teksto sutapties patikros įrankiai atlieka tik teksto patikrą, bet negali nustatyti netekstinės informacijos (paveikslų, nuotraukų, brėžinių ir kt.) sutapties.
Kai kurios teksto sutaptys nelaikomos plagiatu, pvz.: pavieniai žodžiai ar pavieniai bendro pobūdžio sakiniai; bendrosios žinios, kurių nereikia cituoti; literatūros sąrašai, šaltinių aprašai, nuorodos į šaltinius; terminai ir pavadinimai; trumpoji citata (tiksli teksto ištrauka kabutėse, ne didesnė nei pastraipos dydžio) ir kt.
Turnitin instrukcija dėstytojams
Turnitin instrukcija studentams (informacija rengiama)
Publikacijų duomenų bazė (sąrašai, ataskaitos)
Norėdami peržiūrėti savo publikacijas, išsivesti statistines ataskaitas, atsispausdinti publikacijų sąrašus prisijunkite eLABa PDB – čia publikacijų ataskaitose pateikiami ir Scopus duomenų bazės rodikliai.
LSU darbuotojai ir studentai jungiasi taip pat kaip prie universiteto kompiuterio ir informacinės sistemos.
LSU mokslo publikacijos registruojamos Leidinių komplektavimo ir tvarkymo skyriuje (II a., 202 kab.).
Informacija teikiama tel. +370 690 09933, el. paštas ina.zerina@lsu.lt
Generatyvinio dirbtinio intelekto įrankių naudojimo LSU gairės
Generatyvinis dirbtinis intelektas (angl. generative artificial intelligence) – tai dirbtinio intelekto technologija, kuri automatiškai generuoja naują turinį atsakydama į vartotojo užklausas natūraliąja kalba.
Sugeneruotas turinys gali būti pateikiamas įvairiais formatais: tekstai (parašyti natūralia kalba), vaizdai (įskaitant nuotraukas, paveikslus ir pan.), vaizdo įrašai, garso įrašai (įskaitant muziką) ir programinės įrangos kodai. Generatyvinis dirbtinis intelektas naudoja duomenis iš tinklalapių, socialinių tinklų pokalbių ir kitų internetinių resursų. Esama įvairių generatyvinio dirbtinio intelekto įrankių ir platformų (pavyzdžiui, ChatGPT, GPT-4, Duet AI, Synthesia, Claude, Dall-E2, Bard, Scribe, AlphaCode, Microsoft Copilot ir kt.) ir galima tikėtis, kad ateityje jų skaičius bei prieinamumas didės.
Generatyvinio dirbtinio intelekto įrankių naudojimo LSU gairės skirtos Lietuvos sporto universiteto bendruomenei, t. y. visų studijų pakopų studentams, klausytojams, moksliniams darbuotojams, pedagoginiam, administraciniam ir techniniam personalui.
Gairėse pateikiami bendro pobūdžio nurodymai (pagrindiniai principai), kaip generatyvinis dirbtinis intelektas naudotinas studijų procese, moksliniuose tyrimuose ir kitose Universiteto vykdomose veikose.
Gairėse siekiama užtikrinti, kad šios technologijos naudojimas Universitete atitiktų Europos, Lietuvos ir Universiteto akademines vertybes bei etinius principus.
Rekomendacijas, kaip tinkamai cituoti generatyvinio dirbtinio intelekto sugeneruotą turinį akademinio pobūdžio darbuose, rasite LSU tinklalapyje: Bibliotekos skiltyse Pagalba vartotojui arba Leidybos tvarka. Konsultacijos teikiamos tel. +370 690 09939, el. p. ieva.bliaviene@lsu.lt (vyresn. redaktorė).
Atviroji prieiga
Atviroji prieiga prie mokslo publikacijų ir duomenų (angl. Open Access) – nemokama ir nevaržoma prieiga internete prie mokslo publikacijų, tyrimų duomenų ir kitos publikuotos bei nepublikuotos kokybiškos recenzuotos mokslo tyrimų medžiagos, kurią kiekvienas vartotojas gali laisvai skaityti, kopijuoti ir atlikti automatizuotą turinio analizę, nepažeisdamas autorių teisių.
Atvirosios prieigos įgyvendinimas užtikrina mokslo tyrimų rezultatų ir mokslo žinių sklaidą, skatina aktyvesnį mokslininkų bendradarbiavimą, mažina galimai vienodų ir nekoordinuotų tyrimų skaičių, didina mokslo tyrimų rezultatų patikimumą, skaidrų duomenų gavimą ir palaikymą, puoselėja akademinę etiką, palengvina sąveiką tarp mokslo ir verslo, mokslo ir politikos formuotojų bei socialinių partnerių, sudaro sąlygas didesnei mokslo rezultatų socialinei ir ekonominei grąžai.
Lietuvos sporto universitetas remia Europos Sąjungos politiką dėl atvirosios prieigos prie mokslo tyrimų rezultatų, gautų už viešąsias lėšas, ir galimybes vartotojui juos gauti be jokių finansinių, techninių ar teisinių apribojimų. Remiantis Lietuvos mokslo tarybos parengtomis Atvirosios prieigos prie mokslo publikacijų ir duomenų gairėmis, patvirtintos Lietuvos sporto universiteto atvirosios prieigos prie mokslo publikacijų ir duomenų gairės.
Lietuvos sporto universiteto atvirosios prieigos gairės 2020 m. lapkričio mėn. užregistruotos atvirosios prieigos talpyklų archyvavimo politikos registre ROARMAP, kuriame pateikiami universitetų, mokslo institutų, finansuojančių institucijų atvirosios prieigos nuostatai iš viso pasaulio.
Naudingos nuorodos mokslininkui
- Tarptautinių leidinių, įtrauktų į CLARIVATE ANALYTICS duomenų bazes, sąrašas
- Mokomoji medžiaga „Efektyvus elektroninių mokslo informacijos išteklių naudojimas“
- Straipsnio paruošimo publikavimui mokesčio (Article Processing Charges) nuolaidos Lietuvos mokslininkams publikuotis SAGE ir Taylor & Francis ir kitų leidėjų atviros prieigos (Open Access) žurnaluose. Pilnas žurnalų sąrašas.