LSU docentės straipsnis publikuotas prestižiniame Amerikos mokslo žurnale

   Lietuvos sporto universiteto vardas vis dažniau girdimas ne tik Lietuvoje bei Europoje, bet ir už Atlanto. Mūsų universiteto dėstytojos, doc. dr. Ritos Gruodytės-Račienės mokslinis straipsnis "Structural strength development at the proximal femur in 4- to 10-year-old precompetitive gymnasts: a 4-year longitudinal hip structural analysis study" ("Varžybose nedalyvaujančių 4-10 metų amžiaus gimnastų šlaunikaulio proksimalinio galo stuktūrinio stiprumo vystymosi ypatumai: ketverių metų longitudinė klubo kaulų struktūrinė analizė") publikuotas prestižiniame Amerikos mokslo žurnale "Journal of Bone and Mineral Research" (JBMR).

   Šis mokslo žurnalas turi aukštą citavimo indeksą – 6.128. Jį leidžia „Amerikos kaulų ir mineralinių tyrimų draugija“ (“The American Society for Bone and Mineral Research” (ASBMR), įsteigta 1974 metais, kai JAV mokslininkai ėmė skirti vis daugiau dėmesio fundamentaliesiems kaulų biologijos ir osteoporozės tyrimams. Šiuo metu draugijai priklauso apie 4000 mokslininkų iš daugiau kaip 50 pasaulio šalių, kurių naujausių tyrimų rezultatai viešinami JBMR žurnale.

 „Šis straipsnis – tai didelės asmeninės aukos liudijimas, kai 2006 m. priėmiau „nutrūktgalvišką“ sprendimą pradėti doktorantūros studijas Tartu universitete (Estijoje). Mano disertacijos vadovo prof. Toivo Jurimae dėka susipažinau su pasaulinio masto mokslininku Adam D. G. Baxter-Jones. Jis vadovavo mano podoktorantūrinei stažuotei Saskačevano universitete, Saskatūne, Kanadoje. Ten patekau į Kineziologijos fakultete įsikūrusią grupę BIG (Bone Imaging Group), vienijančią jau patyrusius ir perspektyvius jaunuosius mokslininkus, savo dėmesį telkiančius į įvairius kaulų sveikatos tyrimus“,- pasakojo doc. dr. R. Gruodytė-Račienė.

  Bendrame R. Gruodytės-Račienės ir jos kolegų iš Kanados straipsnyje pateikiami ketverius metus trukusio tyrimo rezultatai, kuriame dalyvavo 4—6 metų vaikai (92 gimnastai (-ės) ir 73 nelankantys gimnastikos). Mokslinėje laboratorijoje buvo atlikti neinvaziniai kaulinio audinio tyrimai, taikant dvisrautės radioabsorbciometrijos (DXA) metodą. Tyrimo metu nustatyta, kad pažabojus kaulams įtaką darančius veiksnius, tokius kaip kūno sandara ir gyvensena (mitybos įpročiai ir fizinis aktyvumas), rekreacinę gimnastiką lankiusių vaikų kaulai klubo srityje yra stipresni nei tų, kurie gimnastikos nelankė, nors buvo įsitraukę į kitus fizinio aktyvumo būrelius. Taigi tyrimas parodė, kad rekreacinio lygio gimnastikos užsiėmimai vaikystėje teigiamai veikia geometrines ir struktūrines kaulų savybes bei gali pagerinti kaulų sveikatą paauglystėje ir suaugus. Tad į rekreacinės gimnastikos elementus didesnis dėmesys galėtų būti telkiamas ir kūno kultūros pamokų metu pradiniame bei pagrindiniame ugdyme. 

  „JBMR žurnale publikuotas mūsų su bendraautoriais straipsnis – tai podoktorantūrinės stažuotės ir puikių komandos narių darbo rezultatas. Esu dėkinga tuometinei Kūno kultūros katedros vedėjai doc. dr. Vidai Volbekienei, rekomendavusiai man doktorantūros studijas Tartu universitete (Estijoje), ir Lietuvos sporto universiteto vadovybei už suteiktą galimybę  siekti pažinimo bei įgyti patirties užsienio universitetuose“,- sakė Rita Gruodytė-Račienė.

  

   Straipsnio santrauką galima rasti adresu: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=gruodyte-raciene

 

Ryšių su visuomene skyriaus informacija