Sveikatingumo metais- apie ilgaamžiškumo paslaptis

                      Šiuos metus Lietuvos Seimas paskelbė Sveikatingumo metais. Šalyje ne tik bus organizuojama dešimtys renginių, bet ir netrūks įvairių diskusijų, ekspertų nuomonių ir svarstymų kas lemia visuomenės sveikatą, kaip rūpinamės savimi, kokią naudą duoda strategijos, ar sportuojame tik sėdėdami prie televizoriaus.

                      Lietuvos sporto universiteto mokslininkai šiais metais rengia viešų paskaitų ciklą, kuriose visuomenei bus pateikiami duomenys apie fizinio aktyvumo įtaką sveikatai, o paskaitas bus galima rasti universiteto svetainėje. LSU rektorius prof. habil.dr. Albertas Skurvydas visuomenę intriguoja paskaita „ Sveika gyvensena: ilgaamžiškumo paslaptys“. Tai- viena iš daugelio viešų paskaitų, kurios skirtos ir prieinamos visuomenei.

                      Pasak profesoriaus, mokslininkai ištyrė, kad nesiskųstume sveikata turime  apriboti kalorijų kiekį, daug dėmesio skirti fiziniam, socialiniam ir kognityviniam aktyvumui, mažinti stresą. „Fizinis aktyvumas daro didžiausią įtaką mūsų ilgaamžiškumui. Įdomi, visavertė aplinka, noras keisti ir tobulėti taip pat labai svarbūs,“- sako LSU rektorius. Profesorius pateikia duomenis, kad JAV kiekvienais metais dėl fizinio aktyvumo stokos miršta 200 000, o dėl nutukimo 300 000 žmonių. „ Nėra kuo pasidžiaugti ir Lietuvoje. 60 procentų žmonių turi antsvorį, net 80 nuošimčių nėra fiziškai aktyvūs. Ką reikėtų daryti? Idealu, kad penkis kartus per savaitę sportuotuotume po 30 minučių nedideliu arba 15 min. vidutiniu intensyvumu. Svarbu pasirinkti Jums patinkančius pratimus, o svarbiausia viską atlikti savo noru“,- teigė prof. A.Skurvydas.

                      Mokslininkai ištyrė, kad labai svarbūs yra aerobiniai fiziniai pratimai( sportiniai žaidimai), kurie ne tik gerina sveikatą, bet ir protinį darbingumą, atmintį. „Fizinis aktyvumas- nepaprastai svarbus. Jis mažina antsvorį, kraujospūdį, stresą, stiprina imuninę sistemą, aerobinis aktyvumas- geriausias antidepresantas moterims. Svarbūs ir jėgos lavinimo pratimai. Jie stiprina raumenis, didina sąnarių stabilumą, gerina raumenų ir nervų regeneracijos procesus“,-sakė profesorius. Jis kvietė neužmiršti ir protinio aktyvumo. Būtina kasdien skaityti, rašyti ir groti, mokytis kalbų, keliauti, klausytis muzikos, žaisti žaidimus ir spręsti iškilusias kasdienines problemas.

                      Priminsime, kad Seimo sveikatos reikalų komitetas, atsižvelgdamas į 2011 m. balandžio 7 d. Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinės Asamblėjos 65 sesijos rezoliuciją „Dėl lėtinių neinfekcinių ligų prevencijos ir kontrolės“, Pasaulio sveikatos organizacijos ir Europos Sąjungos raginimą kovoti su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, o taip pat į 300 Lietuvos visuomeninių organizacijų bei 500 fizinių asmenų pasirašytą „Memorandumą dėl Lietuvos žmonių sveikatos išsaugojimo“ pasiūlė skelbti 2013 m. Sveikatos metais.

                      Visą profesoriaus Alberto Skurvydo viešą paskaitą ( ir kitas) galite rasti:

https://vips.liedm.lt/irasas/4132

 

                                                                                      Žilvinas Slauskis,

                                                                                      LSU atstovas žiniasklaidai