Specialybė, padedanti neįgaliesiems tapti lygiaverčiais bendruomenės nariais

Lietuvos sporto universitete vykdoma unikali Lietuvoje Taikomosios fizinės veiklos (TFV) studijų programa. Čia rengiami specialistai darbui su neįgaliais asmenimis, jų įvairiapusės reabilitacijos (fizinės, psichologinės ir socialinės) srityse. Studijų metu rengiami specialistai, žinantys ir gebantys taikyti biomedicinos bei socialinių mokslų žinias, organizuojant fizinę veiklą, atliekamą poilsio ir sportinės veiklos metu: rekreacijos, fizinės ir psichologinės reabilitacijos tikslais, užtikrinant neįgaliųjų ir vyresniojo amžiaus asmenų specialiuosius poreikius.

Taikomosios fizinės veiklos studijų iniciatorės ir pradininkės Lietuvoje docentės Rūtos Adomaitienės teigimu, 2007 metų JTO „Neįgalių asmenų teisių Konvencijos“ nuostatose akcentuojama, kad valstybės turi „skatinti ir paremti specialistų ir kadrų rengimą darbui su neįgaliais asmenimis, siekiant užtikrinti Konvencijoje pripažintas neįgaliųjų teises“. Lietuvoje papildomai remiamos šio pobūdžio studijų programos ir studentai, siekiant pritraukti daugiau specialistų, dalyvaujančių neįgaliųjų socialinės atskirties mažinimo ir lygių galimybių įgyvendinimo visuomenės politikos veikloje. Šios srities specialistų iki šiol tiek Lietuvoje, tiek ir Europoje parengta dar palyginti nedaug, tad perspektyvos augti šiai tarpdisciplininei sričiai yra didelės. Kai kurie Europos universitetai tik dabar siekia pradėti tokių specialistų rengimą ir semiasi patirties iš Lietuvoje jau daugiau nei 10 metų šių studijų organizavimo patirtį turinčių LSU dėstytojų.  

Taikomosios fizinės veiklos studijų programos docentės Dianos Rėklaitienės teigimu, tinkamas neįgaliųjų fizinio ugdymo ir įvairiapusės reabilitacijos priemonių ir metodų parinkimas reikalauja iš taikomosios fizinės veiklos specialistų specialių įgūdžių ir išsamių pedagogikos, psichologijos, sociologijos ir biomedicinos mokslų srities žinių. Pasak docentės, LSU Taikomosios fizinės veiklos absolventai įsidarbina valstybinėse neįgaliųjų reabilitacijos ir iš valstybės ir / ar savivaldybių biudžeto finansuojamose nevalstybinėse neįgaliųjų organizacijose bei socialinės globos institucijose, taip pat patys kuria naujas darbo vietas, įsteigdami neįgaliųjų reabilitacijos ir integracijos centrus ar panašias organizacijas. Jau studijų metu specialybės studentai turi galimybes patikrinti savo žinias praktikoje Lietuvoje ir užsienyje organizuojant įvairius renginius neįgaliesiems, vedant jiems rekreacijos ir sporto  užsėmimus. Socialiniai partneriai – integruotosios mokyklos, neįgaliųjų reabilitacijos ir socialinių paslaugų centrai, globos įstaigos, neįgaliųjų sporto asociacijos ir sporto klubai noriai bendradarbiauja su universitetu priimdami studentus į praktiką ir naudodamiesi dėstytojų atliekamų tyrimų bei testavimų rezultatais pritaikydami juos praktiškai.

LSU įgyvendintas Europos Sąjungos Sanglaudos fondo lėšomis finansuotas projektas „Studijų infrastruktūros plėtojimas ir bazinės įrangos atnaujinimas, juos pritaikant sunkias fizines negalias turinčių studentų specialiesiems poreikiams LKKA“ leidžia Universitete studijuoti ir specialiųjų poreikių studentams. LSU aplinka pritaikyta neįgaliesiams: įrengti specialūs keltuvai, liftai bei pandusai įgalina neįgaliuosius laisvai patekti į auditorijas, laboratorijas, administracijos patalpas, bendrabutį (žmonėms su negalia pritaikyti kambariai), kuriame yra už projekto lėšas įrengtos ir neįgaliesiems pritaikytos masažo studijų bei mokslinės laboratorijos patalpos su modernia studijų ir mokslinių tyrimų įranga bei aparatūra.

Taigi šią studijų programą gali rinktis ir patys neįgalieji, kurie siekia universitetinio mokslo ir ne visuomet turi pakankamai drąsos ir žinių apie studijų pritaikymą mūsų universitete. Studijuojant TFV jie turės visas galimybes tapti lygiaverčiais universiteto bendruomenės nariais…

 

Doc. dr. Jūratės Požėrienės informacija