Mokslo ir technologijų populiarinimo centras bus kuriamas Kaune

  Apsvarsčius Kauno ir Vilniaus vizijas apsispręsta pasirinkti Kauno pasiūlymą Mokslo ir technologijų populiarinimo centrą kurti Nemuno saloje.

  „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras bus kuriamas Kaune – geografiniame Lietuvos centre. Kauno pasiūlymas kurti centrą Nemuno saloje patrauklus ir dėl vietos, ir dėl ploto, ir dėl galimybių plėstis“, – sako švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.

  Sausio 12 d. Švietimo ir mokslo ministerijoje įvyko posėdis dėl Mokslo ir technologijų populiarinimo centro Lietuvoje kūrimo. Jo metu švietimo ir mokslo ministrei Audronei Pitrėnienei švietimo ir mokslo viceministrės Svetlanos Kauzonienės vadovaujama darbo grupė pristatė Kauno ir Vilniaus miestų pateiktas Mokslo ir technologijų populiarinimo centro vizijas ir buvo priimtas sprendimas dėl centro steigimo vietos.

  Kauno pasiūlyta Mokslo ir technologijų populiarinimo centro vieta Nemuno saloje sudaro galimybę gerai centro infrastruktūrai – centrui numatytas 9 tūkst. kv. m. plotas, patogus privažiavimas ir logistika, aplinkui – žaliosios erdvės ir upė.

  Kauno savivaldybės numatytas centro biudžetas – apie 23 mln. eurų. Apie 10 mln. Eurų projektui numato skirti Švietimo ir mokslo ministerija, 2,5 mln. eurų Kauno savivaldybė. Centrui finansuoti taip pat numatoma pasitelkti privataus verslo, regioninės plėtros ir universitetų investicijas.

  Inicijuodama Mokslo ir technologijų populiarinimo centro steigimą Švietimo ir mokslo ministerija skatina kuo aktyviau pasitelkti viešojo ir privataus sektoriaus partnerystę tiek organizuojant, tiek finansuojant centro kūrimą. Numatoma, kad centras duris galėtų atverti 2018–2019 metais.

  Vilniaus savivaldybė siūlė Mokslo ir technologijų populiarinimo centrą steigti rekonstruojamame VU Planetariumo pastate, ekspozicijoms skiriant iki 5,5 tūkst. kv. m. ploto.

  Mokslo ir technologijų populiarinimo centro vietą atrinko švietimo ir mokslo viceministrės Svetlanos Kauzonienės vadovaujama darbo grupė, į kurią įeina Prezidentūros, Vyriausybės, Švietimo ir mokslo bei Ūkio ministerijų, Valstybinio turizmo departamento, Lietuvos mokslų akademijos, Lietuvos mokslo tarybos ir Lietuvos rektorių konferencijos atstovai.

  Mokslo ir technologijų centre lankytojai galės interaktyviai susipažinti su žmonijos atradimais ir išradimais, mokslo ir technologijų naujovėmis, patys jas išbandyti, centre būtų pristatomos inovatyvios Lietuvos įmonės. Moksleivius atlikti mokslo eksperimentus kviestų modernios laboratorijos, o mokytojams būtų sudarytos galimybės atnaujinti kvalifikaciją.

  Pasaulinė patirtis rodo, kad interaktyvūs mokslo centrai yra viena efektyviausių priemonių ugdyti visuomenės mokslinį išprusimą ir inovacijų mentalitetą. Jaunimą tai skatina domėtis „kietaisiais“ mokslais, rinktis jų studijas ir tyrėjo profesiją.

  Švietimo ir mokslo ministerija ketina kreiptis į Vyriausybę siekdama įtraukti Mokslo ir technologijų populiarinimo centrą į valstybinės reikšmės objektų sąrašą.

 

Švietimo ir mokslo ministerijos informacija