LSU mokslininkai ir per COVID-19 pandemiją vykdo sporto mokslui svarbius tyrimus

Lietuvos sporto universitete (LSU) nuolat atliekami moksliniai sporto ir sveikatinimo tyrimai, kurie sulaukia ir didelio tarptautinio dėmesio. Moksline baze LSU studentų studijoms ir mokslininkams rengti rūpinasi Sporto mokslo ir inovacijų institutas.

Nors šiuo metu pasaulį yra sukausčiusi COVID-19 pandemija, LSU mokslininkai ir toliau tęsia darbus. „Jau baigiasi UEFA finansuojamo projekto, kurio tikslas – stiprinti futbolininkų užpakalinius šlaunies raumenis, pirmasis etapas. Tikėtina, kad prevencijos programą antrame etape jau nuo sausio mėnesio taikys beveik visi Lietuvos aukščiausios ir pirmosios lygos futbolo klubai“, – teigia LSU Sporto mokslo ir inovacijų instituto direktorius prof. dr. Sigitas Kamandulis.

LSU mokslininkai atlieka ir intensyvius krepšininkų bei plaukikų testavimus. Siekiama atrasti tinkamiausią strategiją, kuri leistų derinti fizinius krūvius ir poilsį siekiant išvengti persitempimo ir persitreniravimo. „Be to, tiriame ir boksininkus. Šiuo metu atliekame didelio meistriškumo boksininkų testavimus, aiškinamės, ar gerokai padidinus apatinių galūnių galingumo rodiklius padidėja rankų smūgio galingumas“, – sako S. Kamandulis.

Sportininkų moksliniai tyrimai būtų neįmanomi be socialinių partnerių pagalbos. LSU Sporto mokslo ir inovacijų institutas bendradarbiauja su bokso, irklavimo, plaukimo, buriavimo, krepšinio, futbolo ir kitų sporto šakų federacijomis, sporto klubais bei mokyklomis. „Bendradarbiavimas ir mums, ir sporto organizacijoms yra itin naudingas. Institute nuolat atliekame įvairių sporto šakų atstovų einamuosius ir etapinius tyrimus. Tiriame raumenų jėgos ir galingumo, greitumo, reaktyvumo, aerobinės ištvermės ir kitų savybių kaitą taikant fizinius krūvius, diskutuojame su treneriais, teikiame tyrimų duomenimis pagrįstas rekomendacijas. Tyrimų rezultatai suteikia daugiau informacijos apie atletą, o LSU kaupia sportininkų modelinių charakteristikų duomenų bazę, kuri yra reikalinga rengiant aukštos kvalifikacijos trenerius“, – pasakoja LSU Sporto mokslo ir inovacijų instituto direktorius.

LSU mokslo laboratorijose atliekamiems tyrimams yra būtina kokybiška įranga, todėl šių metų sausio mėnesį pradėtas įgyvendinti projektas „LSU inovatyvios mobilios sporto mokslo laboratorijos sukūrimas“, kuriuo siekiama efektyvesnio mokslinių tyrimų materialinės bazės panaudojimo. Pasak projekto rengėjų, pažangiausiais technologiniais sprendimais sukomplektuota LSU inovatyvi mobili sporto mokslo laboratorija ne tik pasieks visus atokiausius Lietuvos regionus ir bendruomenes, bet ir leis atlikti objektyvius fizinio pajėgumo testavimus, panaudojant originalias, LSU mokslininkų sukurtas tyrimų metodikas. Projektą finansuoja Europos regioninės plėtros fondas, o jo vertė siekia beveik 1,5 mln. eurų. „Įgyvendinę projektą ne tik įsigysime daug pačios šiuolaikiškiausios įrangos tyrimams, bet ir galėsime atlikti sportininkų tyrimus treniruočių bei varžybų vietose. Pirkimai dar šiek tiek užtruks, bet naudas sportininkai pajus jau kitų metų pradžioje“, – teigia S. Kamandulis.

Per COVID-19 pandemiją LSU mokslininkai dar daugiau dėmesio skiria naujiems tyrimams. Nors šiuo metu dėl įvairių ribojimų vyksta mažiau eksperimentų su rizikos grupei priklausančiais žmonėmis bei moksleiviais, dabar palanku atlikti fizinio pasyvumo tyrimus. „Jei nesportuojame, sukeliame sau daug problemų, pavyzdžiui, patiriame raumenų atrofiją ar psichoemocinius sutrikimus. Dabar vykdome tyrimus įvairaus amžiaus vyrams tris savaites ribojant fizinį aktyvumą, po to taikome jėgos ir ištvermės fizinius krūvius bei keičiame mitybą. Tyrimo metu bus atliekamas išsamus griaučių raumenų funkcinių savybių, širdies ir kraujagyslių sistemos pajėgumo bei metabolinio sindromo rizikos žymenų, citokinų ir hormonų, uždegimo rodiklių, nuotaikos ir kognityvinių funkcijų vertinimas. Tikimės, kad šie tyrimai padės išsiaiškinti raumenų reguliavimo mechanizmus ir jų sąsajas su psichine sveikata bei kognityvinėmis funkcijomis“, – planais dalijasi LSU Sporto mokslo ir inovacijų instituto vadovas.

S. Kamandulis kviečia prisijungti ne tik sporto mokyklas, centrus, sporto šakų federacijas ir sporto klubus, bet ir visus, kurie nori dalyvauti įvairiuose LSU mokslininkų tyrimuose ir apie save sužinoti kuo daugiau. Tai galite padaryti parašę el. paštu sigitas.kamandulis@lsu.lt.

Išsamesnė informacija apie LSU Sporto mokslo ir inovacijų institutą, atliekamus tyrimus ir vykdomus projektus