Studijų programa „Fizinis ugdymas ir sportas” (FUS) kiekvienais metais sulaukiame vis daugiau studentų, kurie priklauso krašto apsaugos sistemai.
Ją renkasi kariai, atsargos kariai, fizinio rengimo instruktoriai ir kiti specialistai. Tai vyksta neatsitiktinai. Lietuvos sporto universiteto (LSU) mokslininkai nuolat atlieka įvairius krašto apsaugos sistemos tyrimus, o vienas jų – nuo liepos pradžios vykstantis projektas „Lietuvos šaukiamojo amžiaus jaunuolių fizinės ir psichinės sveikatos būklės įvertinimas ir jos sąsajos su psichosocialiniais ir sociodemografiniais veiksniais“.
Šio projekto vadovas – prof. dr. Arūnas Emeljanovas, pagrindinės tyrėjos – LSU docentės dr. Brigita Miežienė ir dr. Kristina Motiejūnaitė.
„Džiaugiamės, kad prisidedame prie didesnio Lietuvos saugumo ne tik moksliniais tyrimais, rekomendacijomis, bet ir plėsdami Krašto apsaugos sistemoje dirbančių asmenų įvairias kompetencijas. Karinio konflikto grėsmė Lietuvoje yra reali šių dienų problema. Atsižvelgiant į tai, poreikis stiprinti šalies gynybą didėja. Šalia kitų gynybos stiprinimo poreikių, svarbu ir žmogiškieji resursai, jų fizinis pasirengimas ir fizinė bei psichikos sveikata”, – sako FUS dėstytojas ir naujojo projekto vadovas profesorius dr. Arūnas Emeljanovas.
LSU mokslininkų projektas finansuojamas Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Sveikatos apsaugos ministerija. Skelbiama, kad apie pusė visų šaukiamų į karo tarnybą neatitinka sveikatos reikalavimų.
Labiausiai tarp šaukiamojo amžiaus jaunuolių paplitę psichikos ir elgesio sutrikimai (40 proc.), judėjimo sistemos ligos (30 proc.), akies ir jos priedinių organų ligos (28,8 proc.), kvėpavimo sistemos ligos (11,4 proc.), įgimtos formavimosi ydos (9,3 proc.), kraujotakos sistemos ligos (8,5 proc.).
„Projekto tikslas – įvertinti šaukiamojo, 18-23 metų, amžiaus jaunuolių fizinę ir psichinę sveikatą per objektyvius ir subjektyvius jos rodiklius bei šių rodiklių kitimą per pastarųjų penkerių metų laikotarpį. Sieksime nustatyti šaukiamojo amžiaus jaunuolių fizinės ir psichinės sveikatos rodiklius sąlygojančius su sveikata susijusio elgesio bei psichosocialinius veiksnius“,– sako LSU profesorius A. Emeljanovas.
Lietuvos sporto universiteto projektas „Lietuvos šaukiamojo amžiaus jaunuolių fizinės ir psichinės sveikatos būklės įvertinimas ir jos sąsajos su psichosocialiniais sociodemografiniais veiksniais“.