Baigėsi projektas „Periodinių mokslo leidinių leidyba“

  Lietuvos mokslų akademija su partneriais: Lietuvos sporto universitetu, Klaipėdos universitetu, Kauno technologijos universitetu, Lietuvos edukologijos universitetu, Mykolo Romerio universitetu, Šiaulių universitetu, Vilniaus universitetu, Vilniaus Gedimino technikos universitetu, Vytauto Didžiojo universitetu, Lietuvos katalikų mokslo akademija, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru, Viešojo administravimo lavinimo asociacija, Gamtos tyrimų centru sėkmingai baigė vykdyti Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Periodinių mokslo leidinių leidyba“. Projekto tikslas – skatinti mokslo rezultatų sklaidą Lietuvoje ir už jos ribų, pasitelkiant mokslo periodikos leidybą. Bendra projekto vertė – 4 450262,89 Lt. Finansavimas buvo skirtas 47 visų mokslo sričių periodiniams leidiniams: 5 biomedicinos, 8 fizinių, 14 humanitarinių, 15 socialinių ir 5 technologijos mokslų žurnalams. Pagal projekto sąlygas kiekvienas partneris įsipareigojo ir privalėjo dalį žurnalo leidybos išlaidų apmokėti savo lėšomis (5 arba 30 proc. nuo skirto finansavimo). Per projekto vykdymo laikotarpį numatyta išleisti 530 numerių, išleisti 525 numeriai. Įsisavinta 95 % projektui skirtų Europos struktūrinių fondų lėšų.

  Projekto partneris Vilniaus Gedimino technikos universitetas, naudodamas ‘CrossCheck’ paslaugą, atliko mokslo straipsnių, pretenduojančių patekti į leidinius, originalumo ir autorystės patikrą. Sukūrus vartotojo prieigą atsakingiems už patikrą asmenims, buvo tikrinama po 2 straipsnius iš kiekvieno numerio. Per projekto įgyvendinimo metus  patikrinta 1060 straipsnių.

  Siekiant, kad periodiniai mokslo leidiniai būtų aukščiausio mokslinio lygio ir atitiktų jiems keliamus reikalavimus, šešių ekspertų vertinimo komisija atliko kruopščią kasmetinę leidinių patikrą. Pagal ekspertų parengtą periodinių leidinių vertinimo metodiką ir suformuluotą klausimyną leidinių redkolegijų vadovams, buvo atliktos trys projekte dalyvaujančių žurnalų patikros. Leidiniai vertinti balais: aukščiausias vertinimas – 30 balų, minimali balų suma ataskaitai priimti ir patvirtinti – 15. Buvo ekspertuoti 26 (daugiau negu 50 proc.) projekte dalyvaujantys leidiniai (101 numeris).

  Nemaža dalis projekte dalyvaujančių žurnalų (apie 30 proc.) yra įtraukti į Web of Science citavimo informacijos duomenų bazę, kai kurie iš jų turi aukštus citavimo rodiklius (Lithuanian Mathematical Journal, Transformations in Business and Economics (VU), Lithuanian Journal of Physics (LMA), Baltica (GTC), Medžiagotyra (KTU). Likusieji leidiniai su nedidelėm išimtim taip pat įtraukti į kelias tarptautines duomenų bazes: EBSCO, SCOPUS, CEEOL ir kt.

  Buvo ir trūkumų, iš kurių paminėtini šie: nematyti ženklesnių pastangų platinant žurnalus  užsienyje, ne visi leidiniai turi atskiras internetines svetaines, pastebima tendencija „išpūsti“ redkolegijų sudėtį, kuomet nėra aiškus realus redkolegijos narių indėlis rengiant žurnalo numerius, leidiniuose daugiausia publikuojami žurnalą leidžiančios institucijos mokslininkų straipsniai.

  2012 m. įgyvendinančioji institucija atliko projekto patikrą vietoje. Projekto įgyvendinimas buvo įvertintas teigiamai.

 

                                                                

                                           Informaciją parengė Valerija Paškauskienė

                                                                                      Periodinių mokslo leidinių leidybos projekto vadybininkė