Akademijoje vyko renginiai skirti Tarptautinei tolerancijos dienai.

 Akademijoje vyko renginiai skirti Tarptautinei tolerancijos dienai. Mūsų aukštosios mokyklos bendruomenė turėjo galimybę dalyvauti paskaitose – diskusijose, filmų peržiūrose skirtose apmąstyti savo vertybes, tolerancijos ribas ir galimybes.

 
Ar tolerancija yra tik žodis, tuščias garsas ir pasyvus veikimas, ar sąmoninga, įpareigojanti save ir ypač kitus ginti pozicija? Ar esame tolerantiški, ar vis dar reikia diskutuoti apie tolerancijos esmę bei turinį? Tai- svarbiausios diskusijos temos. Akademijos bendruomenė dalyvavo paskaitose „Tolerancija ir atsakomybė“ (prof.habil.dr. I. Jakušovaitė, LSMU), „Tolerancijos sąvokos genezė ir prasmė: filosofinė perspektyva“ (filosofijos mokslų dr. T. Saulius, LKKA), „Šiuolaikinis jaunimo požiūris į toleranciją“(edukologijos 2 kurso magistrantė G. Mamkutė, LKKA), „Tolerancija ir nūdienos visuomenė“ ( kunigas brolis Eugenijaus SJ ).
 
Lotyniškas terminas „tolerancija“ ir lietuviškas „pakanta“ yra tos pačios kilmės, kilę iš „kantrybės“ sąvokos. Tolerancija tai pripažinimas laisvės, kurią žmogus pripažįsta pats sau (Plečkaitis, 1998).
 
Į Lietuvą tolerancija atkeliavo su šviečiamąja filosofija ir etika. Gimusi Anglijoje ir ypač išplėtota Prancūzijos švietėjų, tolerancijos samprata tiesiogiai buvo siejama su žmogaus laisvės ir lygybės idėjomis.
 

Tolerancija, tai universalaus bendravimo kultūros dorovinis principas, kuriam artimai susiję sąvokos pagarba ir pakanta. Viena kitą papildydamos sudaro tolerancijos turinį.

Tolerantiškas žmogus taip pat pasižymi lankstumu, o apie kitus mano, kad šie turį teisę būti tokie, kokie yra, ir gali gyventi taip, kaip nori, jei tai nekenkia kitiems žmonėms.

Tai, kaip žmogus vertina kitą žmogų, didžiąja dalimi priklauso nuo to, ko ir kaip jis buvo mokomas vaikystėje.
 

Tolerantiškas žmogus atvira širdimi priima įvairovę ir nesusidaro išankstinės nuomonės apie kitą žmogų, kuris skiriasi rase, religija ar lytimi.

Jei mes norime gyventi harmoninguose santykiuose su savimi, aplinka, mus supančiais žmonėmis, turime susikoncentruoti ties bendrybėmis, o ne ties skirtumais.

 
Pasauliuo mąstytojai apie toleranciją

Anksčiau maniau, kad bet ką besielgiantį keistai galima vadinti keistuoliu. Dabar suprantu, kad tikrieji keistuoliai yra kitus tokiais vadinantys. (Paul McCartney)

Kas yra tolerancija? – tai žmonijos išdava. Visi esame sudėti iš trūkumų ir klaidų, todėl atleiskime vieni kitų kvailybę. Tai yra pirmasis gamtos dėsnis. Galvokite sau ir leiskite kitiems ne mažiau džiaugtis šia privilegija. (Volteras)

Užuojauta ir tolerancija yra ne silpnumo, o didelės stiprybės ženklas. (Dalai Lama)

Tolerancija nereiškia savo įsitikinimų išsižadėjimo. Atvirkščiai – ji neigia kitų persekiojimą ir priespaudą.

(John F. Kennedy)

Tu turi savo kelią, aš turiu savo: tačiau vienintelis ir teisingiausias kelias paprasčiausiai neegzistuoja.

(Friedrich Nietzsche)
Parengta pagal prof. dr. Audronės Dumčienės informaciją