Sveikatą stiprinančio fizinio aktyvumo specialistams atsiveria vis daugiau galimybių

  Kiekvienais metais Lietuvoje didėja sveikatinimo paslaugų srities poreikis. Sveikiau gyventi, daugiau sportuoti ir aktyviai ilsėtis nusprendžia vis daugiau šalies gyventojų. Verslininkai įsitikinę, kad sveikatinimo paslaugų sektorius augs, o daug galimybių dar neišnaudota.

„Neabejoju, kad pasirinkę fizinio aktyvumo ir visuomenės sveikatos, sportinės rekreacijos studijas absolventai nesunkiai ras darbo. Jaučiame profesionalių specialistų stygių, mums reikia kineziterapeutų, sveikatingumo trenerių, šios srities vadybininkų. Pastebėjome, kad Lietuvos sporto universiteto specialistai gerai parengti, stengiamės sudaryti kuo geresnes darbo sąlygas“,- teigė poilsio ir pramogų parko „TonyResort“ savininkas Antanas Guoga. Pasak pašnekovo, per artimiausius kelerius metus Lietuvoje atsiras naujų sveikatingumo centrų. Nesenai Birštone duris atvėrė „Eglės“ sanatorija, netrukus Anykščiuose įsikurs sveikatos ir poilsio kompleksas „SPA Vilnius VERDE“. „Jaučiame Skandinavijos ir NVS šalių piliečių susidomėjimą sveikatinimo paslaugomis Lietuvoje. Mes taip pat ketiname plėstis, todėl ieškosime darbuotojų, turinčių naujausias žinias, kurias gali suteikti tik universitetas“,- sakė A.Guoga.

Sporto ir sveikatingumo paslaugų komplekso „Impuls“ vadovas Vidmantas Šiugždinis įsitikinęs, kad sveikatinimo paslaugų srities specialistų trūksta, o baigusieji mokslus nesunkiai rastų darbą. „Mums ypatingai trūksta asmeninių ir grupių užsiėmimų trenerių. Pastebėjome, kad dažnai ateina gerai teoriškai pasirengę universitetų absolventai, tačiau turintys nedaug patirties. Mes galėtume pasiūlyti atlikti praktiką, o vėliau ir darbą. Turėtume glaudžiau bendradarbiauti su šios srities specialistus rengiančiais universitetais. Manau, kad ateityje reikės vis daugiau sveikatingumo, kineziterapijos ir sveikos mitybos specialistų“, – teigė V.Šiugždinis.

 

Lietuvos sporto universiteto studijų prorektorės prof.dr. Rasos Jankauskienės komentaras:

 

„Lietuvos sveikatingumo paslaugų rinka plečiasi, žmonės vis labiau renkasi aktyvią gyvenseną. Šalies sporto politika taip pat pamažu vis labiau orientuojama į sveikatą stiprinančią fizinę veiklą, skirtą visų socialinių grupių žmonėms. Šalyje nors ir lėtai, tačiau stiprėja bendruomenės, jos vis labiau mobilizuoja žmones siekdamos sau palankių sprendimų sveikos aplinkos ir sveikos gyvensenos srityje. Sveikatą stiprinantis fizinis aktyvumas yra viena iš pagrindinių bendruomenėms reikalingų veiklų, kadangi visuomenė sensta, o fizinio aktyvumo užsiėmimai ne tik gerina vyresnio amžiaus žmonių fizinę būklę, padeda išlaikyti darbingumą, bet atlieka ir socialinę funkciją – skatina žmones bendrauti, mažina socialinę atskirtį, skatina bendravimą tarp kartų. Šia prasme skandinavų ir Vakarų  Europos šalys yra pažengę gerokai toliau negu Lietuva, daugybė senjorų čia buriasi į bendruomenes, kartu leidžia laisvalaikį, mankštinasi vadovaujami patyrusių sveikatą stiprinančio fizinio aktyvumo specialistų. Tokius specialistus rengia ir Lietuvos sporto universitetas.

Dviejose studijų programose – Fizinio aktyvumo ir visuomenės sveikatos (suteikiamas dvigubas – visuomenės sveikatos ir sporto bakalauras) bei Treniravimo sistemos (specializacija – sveikatingumas, dvigubas sporto ir pedagogikos bakalauras), rengia specialistus, kurie galės dirbti sveikatingumo treneriais sporto ir sveikatingumo centruose, galės būti samdomi bendruomenių, dirbti specialistais savivaldybių visuomenės sveikatos biuruose. Turint pedagogikos bakalauro laipsnį atsiveria galimybės dirbti ir mokyklose. Viena iš pagrindinių šių studijų programų stiprybių yra ta, kad baigę šias studijų programas, absolventai galės pradėti nuosavą verslą sveikatingumo srityje, tapti ne tik treneriais, bet ir sveikos gyvensenos konsultantais.

Studijos Fizinio aktyvumo ir visuomenės sveikatos bei Treniravimo sistemų (specializacija – sveikatingumas) programose trunka 4 metus. Vėliau studijas galima tęsti visuomenės sveikatos, sporto, biologijos ir kitų krypčių magistrantūroje.

Reikėtų pabrėžti, kad įgyvendinant šias studijų programas, studentai turi galimybę mokytis darbo vietose. Pastaruoju metu aktyviai bendradarbiaujama su sporto ir sveikatingumo centrais „Linija“ ir „Ąžuolynas“, kurie sutinka, jog paskaitos ir pratybos vyktų jų patalpose. Studentai yra mokomi nustatyti asmens sveikatos riziką, testuoti asmens fizinį pajėgumą ir fizinę būklę, remiantis gautasi rezultatais sudaryti treniravimosi programą įvairios sveikatos būklės ir amžiaus žmonėms. Be to, studentai mokomi ugdomojo konsultavimo, kuris sparčiai populiarėja, pagrindų, kad baigę studijas gebėtų komunikuoti su klientais, koreguoti jų gyvensenos įpročius. Studijų programose dėsto Lietuvoje geriausi sveikatą stiprinančio fizinio aktyvumo specialistai. Pagrindiniai dėstytojai yra sertifikuoti Europos lygmens sporto treneriai, turintys EREPS (European Register of Exercise Profesionals, http://www.ereps.eu.com/ ) kvalifikaciją, biologijos arba ugdymo sričių mokslo daktarai, sertifikuoti individualių ar grupinių sveikatingumo pratybų treneriai. Šie specialistai (lekt. dr. Simona Pajaujienė, lekt. dr. Kristina Zaičenkovienė, dr. Aurimas Mačiukas) savo kvalifikaciją kelia ne tik įvairiuose kursuose užsienyje, bet ir patys aktyviai dalyvauja įgyvendinant įvairias sveikatinimo studijų plėtros iniciatyvas Europoje.

Be specialybės dalykų absolventai mokosi funkcinės anatomijos ir biomechanikos, sporto ir pratimų fiziologijos, sporto biochemijos, judesių mokymo ir valdymo, pedagogikos ir psichologijos, sporto sociologijos, visuomenės sveikatos, epidemiologijos, sporto medicinos ir pirmosios pagalbos, sveikatos ugdymo ir stiprinimo metodologijos, ugdomojo konsultavimo, statistikos, mokslinių tyrimų, rekreacijos ir laisvalaikio valdymo pagrindų. Studijų metu studentams sudaroma galimybė savarankiškai tobulintis Karjeros ir kompetencijos plėtros centro organizuojamuose kursuose. Visi studentai, norintys baigti Lietuvos sporto universitetą, privalo anglų kalbą mokėti ne mažesniu negu B2 lygiu, tam sudaromos puikios sąlygos.

Kadangi Lietuva yra maža šalis, studentai ypatingai skatinami bent vienam semestrui išvykti į užsienio universitetus pasinaudojant Erasmus mainais. Daugybė studentų pasinaudojo šia galimybe, ji yra atvira kiekvienam norinčiam studijuoti ar atlikti praktiką Lietuvos sporto universiteto studentui.

Studijų metu studentai turi puikias sąlygas palaikyti gerą savo fizinę formą, kadangi kiekvienas studentas gali nemokamai mankštintis laisvalaikiu, siūlomas platus fiziškai aktyvių laisvalaikio formų pasirinkimas (baseinas, grupinės ir individualios pratybos, žaidimai ir kt.).

Baigiamiesiems studentų darbams yra keliami aukšti reikalavimai – darbai turi turėti mokslinę ir praktinę vertę. Studijų metu studentai laukiami mokslo laboratorijose, gali dalyvauti fizinio aktyvumo epidemiologijos, sporto fiziologijos ir genetikos, judesių valdymo, reabilitacijos, nutukimo prevencijos, sporto psichologijos, sporto sociologijos, sporto valdymo ir kitų sričių  tyrimuose. Baigus magistro studijas Lietuvos sporto universitetas siūlo dalyvauti konkurse į biologijos ir edukologijos doktorantūrą.“

  

Daugiau informacijos apie LSU Fizinio aktyvumo ir visuomenės sveikatos studijų programą rasite: https://www.lsu.lt/studijos/studiju-programos/sporto-biomedicinos-fakultetas/bakalauro-studijos/sveikata-ir-fizinis-akt

          Žilvinas Slauskis,

LSU atstovas žiniasklaidai