Nacionalinis dvikryptės sportininkų karjeros centras – atviras įvairaus amžiaus sportininkams

Lietuvos sporto universitetas (LSU) ėmėsi iniciatyvos kurti vieningą dvikryptės sportininkų karjeros sistemą, padėsiančią įvairaus amžiaus sportininkams iš visos šalies planuoti individualią karjerą ir pasirengti darbui baigus sportuoti. Šiandien LSU surengtoje spaudos konferencijoje buvo pristatytas Nacionalinis dvikryptės sportininkų karjeros centras.

Pasak šio Centro idėjos autorės dr. Ingos Staškevičiūtės-Butienės, jis bus atviras visiems – ne tik aktyviai sportuojantiems moksleiviams, studentams, didelio meistriškumo sportininkams, bet ir jų šeimos nariams, treneriams, sporto federacijų, asociacijų ir klubų atstovams iš visos Lietuvos. Šis Centras sportininkams ir jų aplinkos žmonėms rengs neformalius mokymus ir individualias konsultacijas, susipažindins su dvikryptės karjeros galimybėmis.

„Tarptautiniai tyrimai rodo, kad trečdalis sportininkų nuo 10 iki 17 metų kasmet pasitraukia iš sporto, nes mano, kad sportas atima per daug laiko ir trukdo mokytis, o aktyvią sportinę karjerą baigę sportininkai susiduria su daugybe iššūkių – tiek psichologinių, tiek įsitvirtinimo darbo rinkoje. Taigi reikia ne tik motyvacijos, atsidavimo, bet ir specialių priemonių, kad talentingiems sportininkams nereikėtų rinktis – išsilavinimas ar sportas, darbas ar sportas“, – teigė dr. Inga Staškevičiūtė-Butienė.

Dvikryptės sportininkų karjeros centro ir vieningos sistemos sukūrimo Lietuvoje būtinybę akcentuoja bei remia Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. „Su panašiais iššūkiais susiduria ir kitų Europos šalių sportininkai, tik ten jau veikia įvairios dvikryptės sportininkų karjeros programos. Lietuvoje ligi šiol tik pavienės mokyklos ir aukštosios mokyklos pagelbsti sportininkams derinti sportą, mokslą ir studijas. Taigi labai svarbu sukurti vieningą įvairaus amžiaus sportininkų dvikryptės karjeros planavimo sistemą, padėsiančią jiems ir siekti sportinių rezultatų, ir sėkmingai mokytis ar dirbti“, – sakė viceministrė Kornelija Tiesnesytė.

Pasak rektorės prof. dr. Dianos Rėklaitienės, LSU jau kelis dešimtmečius didelio meistriškumo sportininkams sudaro sąlygas intensyviai sportuoti ir mokytis pagal individualų studijų planą. „Visus sportininkus vienijantis karjeros centras padėtų jiems dar tikslingiau planuoti savo karjerą, teiktų psichologinę pagalbą, supažindintų su įvairiomis praktikos ir darbo galimybėmis, trenerius skatintų atsakingai rengti sportininkus, kad jie galvotų ir apie būsimą veiklą, o tėvus ir darbdavius ragintų sudaryti sąlygas sportininkams kuo ilgiau sportuoti“, – teigė D. Rėklaitienė.

Daugkartinė Lietuvos ėjimo čempionė Brigita Virbalytė-Dimšienė pasidžiaugė, kad jai pavyksta suderinti ir sportą, ir studijas, ir darbą televizijoje. „Sportas man visada buvo labai svarbus, bet studijuodama ir dirbdama jaučiau turinti į ką atsiremti, jei dėl traumų ar kitų aplinkybių negalėčiau sportuoti. Antroji karjera sportininkui suteikia pasitikėjimo“, – įsitikinusi B. Virbalytė-Dimšienė.

LSU alumnas, pasaulio ir Europos čempionas, disko metikas Andrius Gudžius tvirtina, kad iki šiol jo kelias – tikra sėkmės istorija. „Ir sporte, ir mokykloje, ir universitete mane supo žmonės, kurie padėjo siekti rezultatų, žinių ir įgyti diplomą. Bet dažnai paaugliai ir abiturientai, kuriems puikiai sekasi ir sportas, ir mokslai, dėl įvairiausių aplinkybių priversti rinktis. Kad to išvengtų, jiems labai praverstų sistemingos konsultacijos apie dvikryptės karjeros pranašumus“, – tvirtino A. Gudžius.

Projektas ,,Nacionalinio sportininkų dvikryptės karjeros centro steigimas” bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, o jį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Švietimo mainų paramos fondas.