LSU atstovai iš norvegų perėmė vaikų fizinio pajėgumo testavimo metodiką

 

   Lietuvos sporto universiteto (LSU) atstovai — prof. dr. Arūnas Emeljanovas, dr. Rasa Kreivytė, doc. dr. Ilona Tilindienė ir dr. Kristina Zaičenkovienė — viešėjo Norvegijoje, Pietryčių Norvegijos universiteto koledže. LSU dėstytojai dalyvavo tarptautinio projekto „Ikimokyklinio bei pradinio ugdymo turinio modernizavimas ir pedagogų kvalifikacijos tobulinimas, įdiegiant fizinio pajėgumo testavimo metodiką“ stažuotėje.

  Projektu, kurį įgyvendina LSU, siekiama modernizuoti ikimokyklinio bei pradinio ugdymo turinį ir tobulinti  pedagogų kvalifikaciją, įdiegiant fizinio pajėgumo testavimo metodiką Lietuvoje. Moksliškai pagrįstų tokio amžiaus vaikų fizinį pajėgumą matuojančių instrumentų Lietuvoje nėra, tad juos kuriant LSU atstovai naudos norvegų mokslininkų prieš keletą metų parengtą fizinio pajėgumo testų rinkinį vaikams. Naudojant šią metodiką galima nustatyti ne tik atskirus fizinio pajėgumo komponentus, bet ir bendrą kompleksinį mokinių fizinį pajėgumą.

  Pietryčių Norvegijos universiteto koledže vykusioje stažuotėje šios aukštosios mokyklos atstovės — prof. dr. Ingunn Fjørtoft ir dr. Lise Kjønniksen, kurios yra fizinio pajėgumo vertinimo ekspertės, pristatė LSU dėstytojams Norvegijoje naudojamą testavimo metodiką, rengė praktines pratybas, kartu su LSU atstovais analizavo testavimo ir vertinimo procedūras, jų pritaikomumą įvairaus amžiaus bei poreikių vaikams.

  „Norėdami iš norvegų perimti metodiką, patys ją išmėginome, taip pat atlikome testus su mažaisiais norvegais. Tai buvo įdomi patirtis, kadangi tiriamieji buvo ne tik skirtingo amžiaus, bet ir kultūrų bei rasių. Įsitikinome, kad norint tinkamai naudoti šią metodiką, būtina konsultuotis, ypač dėl techninių dalykų, tad apmokymai buvo būtini. Stažuotės metu su Pietryčių Norvegijos universiteto koledžo atstovais aptarėme ir bendradarbiavimo galimybes tarp mūsų aukštųjų mokyklų, pristatėme savo universitetą. Norvegus sudomino LSU studijų programos anglų kalba, ypač programa Fizinis aktyvumas ir sveika gyvensena (Physical Activity and Lifestyle). Su šios aukštosios mokyklos mokslininkais taip pat aptarėme galimybę rengti bendrus mokslinius tyrimus ir mokslines publikacijas. Mūsų projektas sulaukė norvegų susidomėjimo — davėme interviu dviem vietinių žiniasklaidos priemonių atstovams“ ,- pasakojo projekto vadovas prof. dr. Arūnas Emeljanovas.

  Fizinio pajėgumo testavimo ir vertinimo metodikos patikimumui įvertinti projekto vykdytojai pradėjo tyrimą, kurio metu planuoja ištirti 200 ikimokyklinio ir  400 pradinio mokyklinio amžiaus vaikų fizinį pajėgumą. Remiantis atlikto tyrimo rezultatais bus parengta kvalifikacijos tobulinimo programa ikimokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogams. LSU dėstytojos Brigita Miežienė ir Vida Česnaitienė liepą vyks į Norvegiją, kur kartu su fizinio pajėgumo vertinimo ekspertėmis prof. dr. Ingunn Fjørtoft ir dr. Lise Kjønniksen atliks fizinio pajėgumo vertinimo metodikos validizavimo ir adaptavimo procedūras. Liepos mėnesį LSU atstovai taip pat vyks į didžiausią Europoje tarptautinį sporto kongresą Vienoje (Austrija), kur pristatys projekto metu kartu su norvegais atlikto tyrimo rezultatus.  

  Primename, kad projektas „Ikimokyklinio bei pradinio ugdymo turinio modernizavimas ir pedagogų kvalifikacijos tobulinimas, įdiegiant fizinio pajėgumo testavimo metodiką“ vykdomas pagal LT08 „EEE stipendijų programą“ ir yra finansuojamas iš Europos Ekonominės Erdvės (EEE) finansinio mechanizmo lėšų. Programos operatorius – LR švietimo ir mokslo ministerija, dalį operatoriaus funkcijų atlieka VšĮ Centrinė projektų valdymo agentūra.

 

Projekto rengėjų informacija