LSU alumnė Urtė Urnikytė: „Fizinis aktyvumas ir sveika gyvensena – mano kasdienybė“

„Visada žinojau, kad man patinka sportas, kelionės, fizinis aktyvumas, nors kokias studijas pasirinkti – buvo nemenkas galvosūkis. Mokykloje gerai sekėsi anglų kalba, todėl dėmesį patraukė tarptautinė studijų programa Physical Activity and Lifestyle (PAL). Patiko siūlomos disciplinos, viliojo galimybė išvažiuoti studijų užsienyje ir kartu su bakalauro diplomu gauti kitose Europos šalyse pripažintą sertifikatą“, – apie sprendimą studijuoti Lietuvos sporto universitete (LSU) prisimena alumnė Urtė Urnikytė.

 Ką tau davė bakalauro studijos? Papasakok apie studijų metus Universitete.

Aš ir studijos. Supratau, kad sportas man – viena iš įdomiausių sričių, į kurią nuolat gilinsiuos. Studijuojant buvo daug praktinių paskaitų, tad susipažinau su įvairiomis sporto šakomis – nuo šaudymo iki irklavimo Nemuno upe. Itin naudingos ir įdomios buvo paskaitos apie konsultavimą ir psichinės sveikatos vertę žmogui bei anatomijos disciplina. Vieną semestrą mokiausi Portugalijoje, Rio Maior sporto institute. Studijuoti anglų kalba buvo patogu: greičiau surasdavau reikalingus mokslinius straipsnius, kurių ir versti nereikėjo.

Aš ir studentų veikla. Esu labai aktyvi, tad tik mokslais neapsiribojau. Jau pirmoje LSU Studentų atstovybės (SA) organizuotoje Fuksų stovykloje supratau, kad noriu tapti jos dalimi. Susipažinau su daug žmonių ir iškart įsitraukiau į LSU SA veiklą. Laisvai kalbėjau angliškai, todėl pasirinkau tarptautinių ryšių komitetą ir tapau atvykstančių ERASMUS studentų mentore. Tuo metu LSU kandidatavo į „Erasmus“ studentų tinklą (Erasmus Student Network (ESN) Lithuania), todėl dalyvavau mokymuose ir tapau naujos ESN LSU sekcijos renginių bei projektų organizatore. Vėliau buvau išrinkta LSU SA tarptautinių ryšių komiteto koordinatore ir ESN LSU sekcijos prezidente. LSU atstovavau septyniose nacionalinėse „ESN Lithuania“ konferencijose, vieną iš jų teko ir organizuoti. Dalyvavau ESN renginyje Čekijoje ir kasmetėje ESN konferencijoje Vokietijoje. Ten buvau pakviesta duoti interviu ERASMUS programos 30-mečiui paminėti. Savo studijų programai atstovavau Olandijoje organizuojamoje PAL savaitėje bei NordPlus intensyvioje savaitėje „Motivation for Change among Teenagers“.
Džiaugiuosi, kad už studijų ir kitą veiklą buvau nominuota LR Prezidento vardinei stipendijai. Nors jos ir negavau, buvo didelė garbė sulaukti pripažinimo iš Universiteto.

Aš ir bendramoksliai. Studijos vyko anglų kalba, tad grupėje buvo du studentai iš Suomijos. Paskaitose dažnai dalyvaudavo ir ERASMUS studentai. Su kai kuriais bendramoksliais susipažinau jau Fuksų stovykloje. Esu labai laiminga, kad sutikau keturis labai svarbius žmones mano gyvenime. Mes penkiese padėjome vienas kitam ir moksle, ir LSU SA, ir kitoje studentų veikloje. Jie buvo mano motyvatoriai siekti daugiau.

Aš ir sportas. Pirmais studijų metais stengiausi nenutolti nuo lengvosios atletikos. Dalyvavau nacionalinėse varžybose, atstovavau LSU komandai. Deja, dėl aktyvios visuomeninės veiklos sportininkės karjerą teko nutraukti…

Kokios asmeninės savybės padeda tau siekti savo tikslų?
Noras viską žinoti: jeigu mane kažkas domina, ieškau kuo daugiau informacijos apie tai. Nepasiduoti, nors ir labai sunku, bei susiimti, kai to labiausiai reikia. Platesnis požiūris ir atvirumas. Tvirta nuomonė, bet mokėjimas rasti kompromisą. Be to, stengiuosi mokytis iš savo klaidų, klausyti ne vien širdies, bet ir proto. O svarbiausia – ryžtas, nebijojimas būti savimi.

Tapusi diplomuota sporto bakalaure pasirinkai magistrantūros studijas svetur. Kokias ir kodėl?
Per bakalauro studijas LSU mane ypač sudomino psichologės ir edukologės dr. Vingos Indriūnienės vedami bendravimo psichologijos ir konsultavimo seminarai bei paskaitos. Įsitikinau, kokia iš tiesų svarbi psichinė sveikata. Būtent dėstytojos pastūmėta pradėjau galvoti apie sporto psichologijos studijas.

Po studijų LSU dirbau grupinių treniruočių, zumbos trenere sporto klube Kaune. Labai patiko, bet pajutau, kad noriu ir privalau tobulėti kitoje srityje. Man patiko studijų semestras Portugalijoje, todėl nebijojau iššūkių ir žinojau, kad studijos svetur bus naudingos.
Turėdama PAL diplomą nesunkiai įstojau į Grinvičo universitetą Londone. Pasirinkau sporto ir fizinės veiklos psichologijos studijas. Deja, visame pasaulyje sporto psichologo specialybė dar nėra tinkamai vertinama. Dažnai sportininkas, treneris ar komandos savininkas vengia įdarbinti sporto psichologus. Nepaisant to, sporto psichologai labai reikalingi, nes vis daugiau sportininkų nori kalbėti apie savo problemas bei jas spręsti padedant būtent šiam specialistui.

Gal studijų metais ir dirbai?
Tris studijų vasaras praleidau Graikijoje. Ten atlikau ir savo profesinę praktiką. Dirbau trenere bei animatore „viskas įskaičiuota“ viešbučiuose. Vedžiau įvairias grupines treniruotes: jogos, funkcines viso kūno, aerobikos ir vandens aerobikos, zumbos ir vandens zumbos. Organizavau žaidimus vaikams bei suaugusiesiems. Vakarais vedžiau renginius, vaidinau ir šokau. Dirbau tik vasarą, tad mokslai nenukentėjo, o praktiką atlikau net pusę metų. Patiko, nes toks darbas privertė išeiti iš komforto zonos. Kartais to labai reikia, kad geriau pažintum save ir tobulėtum. Be to, kam nepatiktų kone nuolat tvieskianti saulė!.. Tik buvo liūdnoka, kad toli nuo šeimos, draugų ir lietuviškos vasaros, o darbo valandos gana ilgos ir varginančios. Bet tai išugdė mano gebėjimą nepasiduoti, kai net labai sunku, ir į viską žvelgti pozityviai.

Ko ketini imtis tapusi magistre? Gal suksi į doktorantūrą?
Rašau magistro projektą apie perfekcionizmą ir jo įtaką individualaus bei komandinio sporto studentų psichinei gerovei. Baigusi studijas stengsiuosi toliau gilinti šios srities žinias, o gal ir stosiu į doktorantūrą. Psichologija – mokslas, kurio mokaisi visą gyvenimą.

patartum būsimam studentui, ketinančiam rinktis PAL studijų programą?
Patarčiau nebijoti, kad studijos anglų kalba. Paskaitos bus tik įdomesnės, o pasaulinės duomenų bazės pravers rašant projektus. Svarbiausia – išvažiuoti bent semestrui į kitą PAL konsorciumo universitetą užsienyje arba atstovauti LSU PAL kasmetėje konferencijoje. Ta patirtis – neįkainojama.

Daugiau apie Fizinio aktyvumo ir sveikos gyvensenos (Physical Activity and Lifestyle) studijas LSU: https://bit.ly/2Dh5zYL