Krepšinio ekspertų spėlionės: sutapo ir finalo pora, ir naudingiausi žaidėjai

Kaip niekada įdomus Europos krepšinio čempionatas pasiekė finišo tiesiąją – Senojo žemyno pirmenybėse liko keturios nacionalinės komandos. Trys iš jų pasipuoš elitinio turnyro medaliais.

Staigmenų po Europos pirmenybių grupių etapo būta nemenkų. Aštuntfinalio barjero neperlipo pergalę jau kišenėje turėję turkai, vienais iš turnyro favoritų laikyti serbai ar ispaniško siautulio aikštelėje neatlaikę lietuviai.

Ketvirtfinalyje suklupo net Giannio Antetokounmpo vedami ir Dimitrio Itoudžio vadovaujami Graikijos krepšininkai, laimėtas rungtynes paleidę italai bei Lenkijos lyderio Mateuszo Ponitkos nesustabdę Europos čempionai slovėnai.

Dėl patekimo į Senojo žemyno pirmenybių finalą jau penktadienį vyksiančiuose pusfinaliuose susigrums keturios komandos – Ispanijos rinktinė susitiks su šeimininkais vokiečiais, o prancūzai turės atlaikyti įsibėgėjusių lenkų iššūkį.

Prancūzijos ekipa į atkrintamąsias pateko iš trečiosios „mirtininkų“ B grupės vietos. Identišką poziciją, tik jau D grupėje, užėmė ir lenkai, kuriems pusfinalis su prancūzais bus pirmasis nuo 1971-ųjų Europos čempionato, irgi vykusio Vokietijoje.

Aštuntfinalyje prancūzai susitiko su Ergino Atamano vadovaujama Turkijos rinktine ir tik po dramos pratęsime išplėšė pergalę minimalia persvara – 87:86. Kelialapį į pusfinalį Prancūzijos krepšininkai taip pat iškovojo tik per pridėtą laiką, kai ketvirtfinalyje 93:85 palaužė italus.

Tuo metu lenkai aštuntfinalyje 94:86 netikėtai nugalėjo Ukrainos krepšininkus, o ketvirtfinalyje sukūrė didžiausią čempionato sensaciją – rezultatu 90:87 nukarūnavo Europos čempionus slovėnus.

Lietuvos sporto universiteto (LSU) krepšinio specialistai Ramūnas Butautas ir Rasa Kreivytė apžvelgė Europos pirmenybių pusfinalių poras, įvardijo tolesnę čempionato eigą bei spėliojo, kas galėtų tapti naudingiausiu turnyro krepšininku.

„Vakarykštė lenkų pergalė prieš slovėnus yra didžiulis netikėtumas, – konstatavo buvęs Lietuvos vyrų rinktinės treneris R. Butautas. – Manau, kad Slovėnijos krepšininkai buvo nubausti už savo aroganciją, nes turbūt manė, kad užteks tik talento lenkams nugalėti. Kaip matome, vien talentas be darbo jokių vaisių neatneša.

Paskutiniai keleri metai parodė, kad krepšinio kokybė išaugo tose šalyse, kuriose šis sportas nėra populiariausias. Nors jei prisimintume istoriją, lenkai praėjusiame amžiuje buvo iškovoję tris Europos čempionatų bronzos ir vieną sidabro medalį. Krepšinis dabar tampa greitesnis ir atletiškesnis, o tai lygina komandų jėgas.“

Netikėta Lenkijos rinktinės pergalė Senojo žemyno pirmenybių ketvirtfinalyje nustebino ir 1997 m. Europos krepšinio čempionę R. Kreivytę.

„Lenkai sužaidė puikias rungtynes – žaidė taip, kaip jiems leido slovėnai. Lenkijos žaidėjai parodė charakterį, kai slovėnai visas rungtynes tiesiog verkšleno“, – pabrėžė LSU merginų komandų trenerė.

Savų žiūrovų akivaizdoje pusfinalyje rungtyniausiantys vokiečiai B grupėje užėmė antrąją vietą, o jų varžovai ispanai į atkrintamąsias kvalifikavosi kaip A grupės nugalėtojai.

Ispanija aštuntfinalyje po kovos pratęsime 102:94 pranoko Lietuvos krepšininkus, o ketvirtfinalyje dviženkle persvara (100:90) nugalėjo Lauri Markkaneno tempiamą Suomijos rinktinę.

Savo ruožtu vokiečiai aštuntfinalyje 85:79 nustelbė Juodkalnijos nacionalinę komandą, o kovoje dėl kelialapio į pusfinalį 107:96 pasismagino prieš graikus.

„Visos atkrintamųjų rungtynės buvo tokios įtemptos, kad laimėti galėjo bet kas. Komanda, kuriai simpatizuoju ir kurios žaidimas man labai patinka, yra Vokietija. Nepaisant to, kad lenkai dabar yra labai užsivedę, kitame pusfinalyje turėtų laimėti prancūzai, – spėliojo LSU krepšinio specialistė R. Kreivytė. – Finalo eigos nuspėti tiesiog neįmanoma. Kaip parodė italų ir prancūzų ketvirtfinalio rungtynės, Italija padovanojo pergalę. Reikia suprasti, kad pusfinaliuose ir finaluose visų komandų lygis yra vienodas – favoritų nėra.

Man imponuoja vokiečiai, tačiau klausimas, ar jie gali dar kartą šitaip gerai pataikyti, kaip tai darė prieš graikus. Viena vertus, palaikymas jiems žaidžiant namuose bus nerealus. Kita vertus, tokiose situacijose reikia neperdegti, tačiau tai padaryti yra labai sunku.“

Identišką finalinių čempionato rungtynių porą įvardijo LSU Krepšinio studijų ir mokslo centro vadovas R. Butautas.

„Šis čempionatas parodė, kad išankstinės prognozės negaliojo, nes buvo labai daug netikėtumų. Prognozuoti ir dabar yra labai sunku, bet įsivaizduoju, kad finale žais Vokietijos ir Prancūzijos rinktinės, o dėl trečiosios vietos kausis lenkai ir ispanai“, – teigė 2007-ųjų Europos krepšinio čempionate bronzos medalį laimėjęs treneris.

LSU krepšinio specialistų nuomonės sutapo ir renkant potencialiai naudingiausią Senojo žemyno pirmenybių krepšininką – MVP.

„Nebūsiu orakulu pasakydamas, kad Dennisas Schroderis ir Franzas Wagneris yra pagrindiniai kandidatai tapti čempionato MVP, priklausomai nuo to, kas geriau sužais lemiamas dvejas rungtynes, – svarstė R. Butautas. – Prancūzų gretose man labiausiai patiko Evano Fournier žaidimas. Labai daug kas priklausys nuo to, kas taps čempionais.“

„Mane žavi F. Wagneris – labai jaunas, bet tikrai brandus žaidėjas, kuris ir tritaškį puikiai pataiko, ir prasiveržti gali. Atkrintamosiose suspindo ir D. Schroderis, bet man jis labiau „šoumenas“. Žinoma, čia scenarijus, jei čempionatą laimėtų vokiečiai, bet būna išimčių, kai MVP apdovanojimą gauna ir antrosios vietos laimėtojų lyderis“, – kalbėjo R. Kreivytė.

Ilgiau rungtyniaujantis D. Schroderis Europos čempionate per beveik 33 minutes vidutiniškai pelno po 20,2 taško, atlieka po 7,2 rezultatyvius perdavimus ir renka po 14,7 naudingumo balo.

O 21-erių F. Wagneris Senojo žemyno pirmenybėse per 25 minutes fiksuoja 16,3 taško, 4,1 atkovoto kamuolio, 13,1 naudingumo balo ir net 51,5 proc. (17/33 trit.) tritaškių pataikymo vidurkius.

Pirmajame penktadienio (rugsėjo 16 d.) pusfinalyje 18:15 val. susitiks Lenkijos ir Prancūzijos rinktinės. Vokietijos ir Ispanijos nacionalinių komandų susitikimas įvyks vėliau – 21:30 val.