Kilnaus žaidimo apdovanojimuose: varžovę gelbėjusi krepšininkė ir už širdies griebiantys specialiosios olimpiados prezidento žodžiai

Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) trečiadienį išdalinti Kilnaus žaidimo („Fair Play“) apdovanojimai, kuriuos už garbingo elgesio sporto pavyzdžius gavo 6 asmenys ir organizacijos. Tarp jų buvo ir Izraelio pilietė, tarptautinių varžybų metu padėjusi Lietuvos plaukikui Aleksui Savickui.

Visus Kilnaus elgesio apdovanojimus laureatams įteikė LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė ir Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komiteto vadovė Austra Skujytė.

„Kilnus elgesys sporte yra labai svarbu. Kartais girdžiu sakant žodį „priešininkas“. Yra ne priešininkas, o varžovas. Savo varžovus visada reikia gerbti, nes nepagarba varžovams nuvertina mūsų pergales“, – kalbėjo Sidnėjaus olimpinė čempionė D. Gudzinevičiūtė.

LTOK būstinėje susirinkusius renginio dalyvius ypač sujaudino apdovanojimą už viso gyvenimo nuopelnus gavęs Lietuvos specialiosios olimpiados komiteto prezidentas Zenonas Misiūnas, savo kalboje pabrėžęs, kad protinę negalią turintys sportininkai visos tarptautinėse varžybose jaučia, kad atstovauja Lietuvai ir tai jiems yra labai svarbu.

Apie protinės negalios sportininkų ašaras lipant ant specialiosios olimpiados apdovanojimų pakylos prakalbęs Z. Misiūnas ir pats nesulaikė ašarų, ir privertė jaudintis kitus renginio dalyvius.

„Mums tai yra didžiulis laimėjimas. Ilgus metus, gal apie 40 metų, mes ėjome link pripažinimo, simboliška, kad LTOK įvertino mus – jaunesniuosius brolius, Lietuvos specialiosios olimpiados komitetą. Visus mūsų sportininkus, visus žmones, trenerius, specialiuosius pedagogus, kurie dirba konkrečiai su šią negalią turinčiais vaikais.

Po to mes su jais važiuojame į pasaulinius renginius, specialiąsias žiemos ir vasaros žaidynes, kur atstovaujame Lietuvai. Visi mūsų vaikai žino, kad jie atstovauja Lietuvai. Tai visiems svarbu, taip pat ir vaikams su specialiaisiais poreikiais“, – LRT po renginio sakė Z. Misiūnas.

Paklaustas, ką duoda darbas su tokiais vaikais, kuris yra pilnas iššūkių, Z. Misiūnas teigė, kad „kaip žmogų toks darbas pakelia“.

„Galbūt kažkas iš šono, nedirbęs su tokiais vaikais, pasakytų, kad yra sunku. Bet yra metodika, prisitaikymas, o vaikai nuperka. Jie yra sąžiningi, visada išpildo trenerių nurodymus ir susitarimus iki galo ir be kompromisų. Niekada nebūna apgaulės, visada vieni kitiems ištiesia ranką, ko kartais pritrūksta stipriems ir sveikiems žmonėms. Iš jų galima tik pasimokyti. Visi tie vaikai ir suaugusieji su specialiaisiais poreikiais paklausti pasakys, kad kūno kultūra ir sportas yra ta veikla, kuri juos pakelia iš jų sunkios būsenos. Parodo juos visuomenei, kokie jie yra iš tikrųjų“, – kalbėjo Z. Misiūnas.

Kilnaus elgesio apdovanojimus dar gavo su neįgaliaisiais savanoriaujanti Jovilė Rackevičiūtė, Rimanto Kaukėno paramos grupė, projektas „Jaunimas gali“, Izraelio plaukimo rinktinės kineziterapeutė Hilla Reuveny bei krepšininkė Gintarė Katkutė, svarbių krepšinio rungtynių metu vietoj žaidimo suskubusi padėti galvos sutrenkimą patyrusiai varžovių komandos lyderei.

Praėjusio sezono moterų B lygos atkrintamosiose rungtynėse G. Katkutės atstovaujama Vilniaus „Tiketa“ susitiko su Alytaus „RKL-GUT.lt“ komanda, kurios žaidėja patyrė traumą – susitrenkė galvą.

Kineziterapeutės išsilavinimą turinti G. Katkutė nedvejojo ir iškart suskubo padėti varžovei, suteikusi jai pirmąją pagalbą ir toliau prižiūrėjusi bei stebėjusi jos būklę, dėl ko pati į rungtynes grįžti negalėjo.

„Aš buvau su ja. Kadangi ji susitrenkė galvą, tu turi būti visą laiką šalia. Jeigu įvyksta galvos smegenų sutrenkimas, privalai visada būti šalia, sekti žmogaus kognityvines funkcijas, žiūrėti, kaip jis reaguoja į aplinką, į kalbą, ar niekas nesikeičia, ar neprastėja gyvybinės funkcijos“, – apie situaciją pasakojo heroje savęs nelaikanti G. Katkutė.

Šiuo metu Gintarė jau nebežaidžia krepšinio komandoje, o dirba NKL žaidžiančios Kauno „Žalgirio“ dublerių komandos kineziterapeute.

Ji pasakojo, kad rungtynių metu varžovei susižeidus nedvejojo – tai yra visiškai normalus elgesys, kai kažką ištinka nelaimė.

„Nesupratau, kodėl gavau tą apdovanojimą, kad kažkas įvertino tokį dalyką, nes tai visiškai normalus elgesys. Man nuostaba už tokį apdovanojimą, nes tai normalus ir paprastas dalykas. Man būtų nežmogiška, jeigu galintis ir savo kompetencijas turintis žmogus neitų padėti dėl kažkokios pergalės. Mes turime eiti padėti, apie komandą tikrai tada negalvoji, niekas manęs nebūtų sulaikęs nuo pagalbos kitam. Aš esu kineziterapeutė ir turiu pirmosios pagalbos sertifikatą, todėl galiu teikti pirmąją pagalbą“, – savo poelgio nesureikšmino G. Katkutė.

Izraelio pilietė H. Reuveny per praėjusių metų liepą vykusį Europos jaunimo plaukimo čempionatą Romoje neatlygintinai padėjo lietuviui Aleksui Savickui.

Kadangi Lietuvos komanda savo sudėtyje neturėjo kineziterapeuto, o A. Savickui reikėjo pagalbos, treneriai paprašė šalia buvusių Izraelio delegacijos specialistų pagalbos ir pasiūlė sumokėti už paslaugas. H. Reuveny užmokesčio atsisakė ir plaukikui padėjo nemokamai, o neilgai trukus A. Savickas 200 m krūtine finale iškovojo aukso medalį.

Pauliaus Cuberos / „LRT.lt“ informacija

Roko Lukoševičiaus / LTOK nuotrauka