Ar joga gali padėti sumažinti nugaros skausmą?

Joga labiau žinoma kaip priemonė, padedanti atsipalaiduoti, sustiprinti kūną. Mažiau ištyrinėtas atskirų pratimų poveikis mažinant nugaros skausmą. Ypač religiškai konservatyviose monoteistinėse visuomenėse, kurios itin atsargiai žiūri į ezoterinį jogos aspektą. Todėl naujausiame straipsnyje, kurio bendraautorė ir šių eilučių autorė, pristatomi tyrimo rezultatai, kurie rodo, kokį poveikį daro atskiros jogoje naudojamos pozos.

Kai kurie tyrimai parodė, kad joga gali padėti sumažinti stresą, riešo kanalo, artrito, juosmens srities problemų keliamą skausmą. Tačiau tyrimų rezultatai – gana priežtaringi. Pavyzdžiui, JAV atliktame eksperimente dalyvavo grupė medicinos studentų, kurie išbandė pozas, turėjusias sumažinti stresą ir pagerinti fizinę būklę. Atvirkščiai nei buvo galima tikėtis, stresas padidėjo, o fizinė gyvenimo kokybė ir pasitenkinimas sveikata sumažėjo. Kiti tyrimai parodė, kad skausmo sumažėjimas buvo nereikšmingas, lyginant su tais, kuriems buvo taikoma fizioterapija. Todėl svarstoma, gal skausmas sumažėja dėl psichologinio nusiteikimo, o gal tiesiog naudojamos netinkamos pozos.

Tarptautinė tyrėjų komanda atliko eksperimentą Pakistane. Islamiškoje valstybėje, kurioje joga nėra populiari dėl religinių pažiūrų, o gyventojai apie ją mažai ką žino. Skirtingai nei kaimyninėje Indijoje.

Nugaros skausmus kenčiantys savanoriai (nuo 30 iki 77 metų amžiaus), vadovaujami jogos specialistų, naudojo skirtingas pozas (asanas). Kita grupė papildomai dalyvavo sąmoningumo ugdymo seminare, kuriame buvo motyvuojama dalyvauti jogos užsiėmimuose.

Pasibaigus eksperimentui pirmosios grupės dalyviai jautė kiek aukštesnį nei vidutinį palengvėjimą (vidurkis – 4 balai iš 5), o pawanmukut poza buvo veiksmingesnė nei vakkar. Tokių pozų kaip angsanchalan, bhujang, market, marjari, settuband poveikis iš esmės nesiskyrė. Pawanmuktasana veiksmingumas siejamas su tuo, kad stiprina pilvo raumenis, nugarą, padidina lankstumą, gerina kraujotaką dubens srityje.

Nagrinėjant antrosios grupės rezultatus paaiškėjo, kad psichologinis poveikis egzistuoja, nors ir naudojant ne visus pratimus. Panašiai ir kitose tyrimuose nustatyta, kad skausmą gali padėti sumažinti meditacija, tačiau už ją veiksmingesnė – kognityvinė terapija.

Šiame tyrime nebuvo nagrinėjama gretutinių ligų įtaka rezultatams, religingumo stiprumas. Be to, dauguma dalyvių buvo vyrai.

Tyrimas buvo publikuotas moksliniame žurnale „International Journal of Ayurvedic Medicine“.
Nuoroda į straipsnį: Ahmed, P., Ahmad, N., Adhlok, V., Ashraf, M., & Vveinhardt, J. (2024). A Practical and Analytical Study of Yoga Therapy Techniques for Back Pain. International Journal of Ayurvedic Medicine, 15(1), 63–69.
https://doi.org/10.47552/ijam.v15i1.4358

Prof. dr. Jolita Vveinhardt
Lietuvos sporto universiteto Sporto mokslo ir inovacijų institutas