Sportuojančiųjų organizmo funkcinės būklės vertinimo sistema, pagrįsta pulso bangos parametrų analize

Projektas finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo lėšų

Projekto būsena Įgyvendinama
Projekto vadovas Dr. Stasys Taraila
Projekto mokslinių veiklų vadovas Prof. habil. dr. Jonas Poderys
Projekto vykdytojas UAB „Inovatyvios diagnostikos centras”
Projekto partneriai Lietuvos sporto universitetas
Projekto veiklų įgyvendinimo trukmė 2020 09 01 – 2022 08 31
Projekto kodas Nr. S-01.2.1-LVPA-K-856-01-0195

TIKSLAS

Sukurti sportuojančiųjų organizmo funkcinės būklės vertinimo sistemą pagrįstą pulso bangos parametrų analize. Sistemą sudarytų: prietaisas – daugiafunkcinis belaidis impulsų jutiklis, pritaikytas sporto medicinos reikmėms, sportuojančiųjų funkcinės būklės vertinimo algoritmai ir programinės įrangos moduliai, bei metodinės rekomendacijos sistemos naudojimui.

APIE PROJEKTĄ

Treniruojantis efektyviausiomis treniruočių metodikomis, organizme vykstantys pokyčiai balansuoja ties pažeidimo riba, kurią viršijus prasideda patologiniai procesai. Sportuojančiojo reakcija į fizinį krūvį yra labai individuali, todėl saugiam ir efektyviam treniruotės proceso valdymui labai svarbi sportuojančiųjų funkcinės būklės stebėsena. Pasaulyje dažniausiai taikoma širdies funkcijos stebėsena. Širdies susitraukimų dažnio (ŠSD) stebėsena yra patogus, bet nepakankamai informatyvus metodas. Elektrokardiografija yra metodas leidžiantis tiksliausiai ir išsamiausiai įvertinti sportuojančiojo būsenas, tačiau šis metodas yra brangus bei reikalauja specialaus pasirengimo. Praktinė medicinos patirtis, bei pastarųjų metų moksliniai tyrimai liudija, jog pulso bangos analizės metodas atspindi organų sistemų būklę, leidžia prognozuoti ankstyvąsias patologines ir prepatologines būsenas. Neabejojama, kad pulso bangoje glūdinti informacija atspindi ir sportininkų būklės pokyčius, tačiau lig šiol atlikti tyrimai nėra sisteminiai leidžiantys suformuluoti algoritmus, skirtus atpažinti ir vertinti neadekvataus fizinio krūvio‚ išorinių sąlygų, bei kitus poveikius sportuojančiajam. Sistema leistų sportuojančiam ar jį prižiūrinčiam specialistui greitai ir nesudėtingai įvertinti organizmo būseną, bei stebėti, kaip organizmas reagavo į atliktą krūvį, pasikeitusias gyvensenos, klimatines ar geografines sąlygas, leistų ankstyvoje stadijoje atpažinti prepatologines būsenas ir laiku nukreipti vartotoją pas gydytoją.

NUMATOMAS REZULTATAS

Projektu siekiama pateikti rinkai iš esmės naują ir inovatyvų produktą – sportuojančiųjų organizmo funkcinės būklės vertinimo sistemą pagrįstą pulso bangos parametrų analize. Ši mobili ir nebrangi funkcinės būklės vertinimo sistema leidžia gauti objektyvius rezultatus tiesiog treniruočių vietoje.