Tarptautiniame moksliniame-praktiniame simpoziume – apie sveiką senėjimą
Spalio 5—7 dienomis Lietuvos sporto universitete (LSU) vyko tarptautinis simpoziumas „Fizinis aktyvumas ir pajėgumas vyresniame amžiuje — mokslo ir praktikos sąveika“ (Climbing the ladder of life, active and fit – Integration between science and practice in physical activity in later life). Jį surengė Lietuvos sporto universitetas ir EGREPA (The European Group for Research into Elderly and Physical Activity) Europos vyresnio amžiaus žmonių ir fizinio aktyvumo tyrėjų grupė. Lietuvos mokslo taryba finansavo 6 kviestinių pranešėjų kelionės ir apgyvendinimo išlaidas.
Simpoziumo tikslas — mokslinių tyrimų, analizuojančių senėjimo procesą, rezultatų integracija į studijas ir praktiką. Plenarinius pranešimus skaitė kviestiniai pranešėjai-mokslininkai iš Belgijos, Izraelio, Šveicarijos, Olandijos, Vokietijos, Latvijos, Jungtinės Karalystės, Amerikos. Žodinius bei stendinius pranešimus pristatė 13 jaunųjų mokslininkų iš Lietuvos, Latvijos, Vokietijos, Lenkijos. Praktinius užsiėmimus demonstravo mokslininkai-praktikai iš Lietuvos, Izraelio ir Latvijos. Iš viso simpoziume dalyvavo 182 dalyviai.
Pirmoji simpoziumo diena buvo skirta mokslui. Plenarinius pranešimus skaitė EGREPA prezidentė prof. Yael Netz iš Vingeito kolegijos (Izraelis), Liuveno (Belgija) Judesių valdymo ir neuroplasitiškumo tyrimų centro vyriausias mokslo darbuotojas Oron, prof. Alfonso Jimenez iš Koventrio universiteto (Jungtinė Karalystė), prof. Eling D. de Bruin iš Ciuricho Žmogaus judesių mokslo ir sporto instituto. Biomechaninius eisenos pokyčius vyresniame amžiuje ir priemones, galinčias nutolinti griuvimų riziką, pristatė prof. Tibor Hortobagyi iš Groningeno universiteto (Olandija), o profesorius David A. Jones kalbėjo apie raumenų senėjimo poveikį vyresnio amžiaus žmonių mobilumui. Jaunieji mokslininkai pristatė savo tyrimų rezultatus, diskutavo ir dalijosi patirtimi.
Antroji simpoziumo diena prasidėjo apvaliojo stalo diskusija, kurios moderatoriai — prof. dr. Alfonso Jimenez ir dr. Simona Pajaujienė. Diskusijos tikslas — aptarti, kokiuose tarpdisciplininiuose sektoriuose fizinis aktyvumas turėtų būti integruojamas kaip priemonė sėkmingam senėjimui. Diskusijoje dalyvavo senjorų iniciatyvų centro vadovė Edita Šatienė, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro sveikatos mokyklos direktorius Zenonas Javtokas, Kauno miesto visuomenės sveikatos biuro direktorė Lina Balaišytė, LSMU Slaugos fakulteto dekanė Jūratė Macijauskienė, Sporto ir sveikatingumo klubo „Impuls“ asmeninė trenerė Asta Medišauskienė, LSU studijų programos „Fizinis aktyvumas ir sveika gyvensena“ direktorė doc. Rita Gruodytė-Račienė, kviestiniai lektoriai, studentai, sveikatinimo srityje dirbantys praktikai.
Antrąją simpoziumo dieną klausytojams pranešimus skaitė prof. Albertas Skurvydas (LSU) ir prof. dr. Michael Brach (Munsterio universitetas, Vokietija). Praktines pratybas-mokymus vyresnio amžiaus žmonių slaugoje dalyvaujantiems asmenims vedė prof. Yael Netz (Vingeito kolegija). Doc. dr. Aivars Kaupus (Rezeknės aukštoji mokykla, Latvija) demonstravo įvairius fizinius pratimus, lavinančius vyresnio amžiaus žmonių pusiausvyrą, trenerė Jolanta Grigonienė (LSU) supažindino su AICHI pratimais vandenyje. Pratybose dalyvavo studentai, mokslininkai, kineziterapeutai, sporto treneriai, sveikatos priežiūros specialistai.
Trečiąją simpoziumo dieną vyko EGREPA organizacijos vykdomų veiklų pristatymas simpoziumo dalyviams. Jie taip pat supažindinti su moksliniu žurnalu EURAPA, kuriame publikuojami moksliniai straipsniai, susiję su senėjimu.
Daugiau informacijos apie simpoziumą rasite adresu: https://www.lsu.lt/en/symposium-2017/welcome.
Doc. dr. Vidos Česnaitienės ir dr. Kristinos Visagurskienės informacija
Ryšių su visuomene skyriaus nuotraukos