Informacija apie įgyvendintą projektą „Dviejų dienų badavimo poveikis moterų motorinei funkcijai“, Nr. 09.3.3.-LMT-K-712-15-0007

Siekiant ugdyti studentų gebėjimus vykdyti mokslinius tyrimus nuo 2019 m. liepos 1 d. iki rugpjūčio 31 d. Lietuvos sporto universitete buvo įgyvendinamas projektas „Dviejų dienų badavimo poveikis moterų motorinei funkcijai“. Finansinė parama buvo skirta pagal Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ 09.3.3-LMT-K-712 priemonės „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“ veiklos „Studentų gebėjimų vykdyti MTEP veiklą ugdymas“ poveiklės „Studentų gebėjimų ugdymas dalyvaujant mokslinėse vasaros praktikose“ šaltinį. Paramą gavo Kineziterapijos studijų programos trečio kurso studentė Rugilė Račkauskaitė. Projekto metu, padedant dr. Henrikui Paulauskui, buvo siekiama gerinti studentės kompetencijas studijų ir mokslinių tyrimų srityse, motyvuojant ją prisidėti prie tolesnės mokslinės veiklos plėtros. Projekto tikslas buvo ištirti dviejų dienų badavimo poveikį moterų motorinei funkcijai.

Pastaruoju metu dėl per didelio maisto kiekio vartojimo ir dėl to didėjančios kūno masės (ypač riebalinės) daugėja ligų ir mirties atvejų (Whitlock et al., 2009; Sun et al., 2009; Forouzanfar et al., 2015). Tyrimai rodo, kad antsvorio mažinimas padeda sumažinti 2 tipo diabeto (Knowler et al., 2009) ir mirtingumo dėl širdies ir kraujagyslių sistemos ligų riziką (Carl et al., 2009) bei pagerinti kognityvines (Veronese et al., 2016) ir motorines funkcijas (Christensen et al., 2007). Žmonės (ypač moterys) pastebėję, kad priaugo kelis papildomus kilogramus, dažnai griebiasi drastiškos kūno masės mažinimo priemonės – badavimo. Badavimo rezultatai yra akivaizdūs ir pastebimi iš karto. Deja, tokia kūno masės mažinimo priemonė dažnai nėra efektyvi dėl badavimo sukeliamo streso ir badaujančiųjų valios trūkumo tęsti pertraukiamus badavimo periodus. Kadangi dabar mokslininkai pabrėžia teigiamą badavimo ir badavimo dietos poveikį žmogaus sveikatai (mažėja cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio rizika (Brandhorst et al., 2015) ši kūno masės mažinimo priemonė populiarėja. Populiarėjant bandymams panaudoti badavimą kaip kūno masės mažinimo priemonę lieka neaišku, koks yra ūmus badavimo poveikis motorinei funkcijai. Šiuo tyrimu buvo siekiama ištirti trumpalaikio dviejų dienų badavimo poveikį moterų motorinei funkcijai ir pateikti informaciją, kaip tokio tipo badavimas gali paveikti moterų organizmą ir bendrą darbingumą.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad dviejų dienų badavimas yra nepakankamas stimulas paveikti moterų raumenų susitraukimo savybes bei statinę ir dinaminę jėgą, o savijauta paveikiama įvairiai (pablogėja, nepakinta arba pagerėja). Taip pat buvo pastebėta, kad nepaisant to, jog moterims buvo leidžiama gerti norimą kiekį vandens, po dviejų dienų badavimo reikšmingai sumažėja ne tik riebalinė kūno masė (~3 proc.), bet ir bendras vandens kiekis organizme (~3 proc.). Remiantis šio tyrimo duomenimis, badaujant rekomenduotina gerti daugiau vandens, kad apsisaugotų nuo dehidratacijos.

Šio tyrimo rezultatus studentė planuoja pristatyti sveikatos ir fizinio aktyvumo konferencijoje. Įgyvendinant šį projektą studentė įgijo žinių apie organizacinę mokslinių tyrimų veiklą, susipažino su naujais fiziologinių matavimų ir duomenų apdorojimo metodais, tobulino statistinės analizės vykdymo ir interpretavimo įgūdžius bei teikė moksliniais tyrimais pagrįstas išvadas.

Projektas bendrai finansuotas iš Europos socialinio fondo lėšų (projekto Nr. 09.3.3-LMT-K-712-15-0007) pagal dotacijos sutartį su Lietuvos mokslo taryba (LMTLT).