R. Butautas – apie trenerių kalvę LSU, studentą J. Valančiūną ir kuriamą naują lygą
Lietuvos sporto universitetas (LSU) ko gero yra pagrindinė Lietuvos krepšinio trenerių kalvė, kurioje studijas yra baigę tokie sėkmingi specialistai kaip Kęstutis Kemzūra, Darius Maskoliūnas, Rimas Kurtinaitis, Vladas Garastas, Kazys Maksvytis ar Gintaras Krapikas.
Pastarieji jau pabuvojo arba dar ir dabar yra Lietuvos krepšinio olimpe, tačiau pretendentų, kas juos pakeis, yra mažokai.
Nuo 2019 m. jų bando ieškoti Ramūnas Butautas, LSU krepšinio studijų ir mokslo centro vadovas.
Visgi su Lietuvos rinktine 2007 m. Europos čempionato bronzą iškovojęs R. Butautas pastebi, kad krepšinio trenerių situacija Lietuvoje yra vis dar blogėjanti.
„Šie laikai gal ne patys geriausi – gerų trenerių mažėja, bet būtent dėl to turime tobulėti ir ieškoti naujų bei modernių mokymo priemonių – treniravimo metodų. Visi norime sugrįžti į pergalių kelią, – BasketNews sakė buvęs Lietuvos krepšinio rinktinės treneris Butautas. – Turime kurti naują krepšinį ir prisitaikyti prie vystymosi tendencijų. Ne kartą esu minėjęs, kad krepšinis tampa vis labiau kontaktinis, labiau individualus ir žymiai greitesnis. Jei prie savo komandinio žaidimo dar daugiau dėmesio skirsime individualiam rengimui, tai tada mums nebūtų lygių.“
Jis šiais metais LSU sulaukė ryškaus pastiprinimo – sukaupta treniravimo patirtimi panoro dalintis ir 2010 metų pasaulio čempionato bronzos laimėtojas Kęstutis Kemzūra.
„Tai turbūt ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje išskirtinis atvejis, kai du buvę nacionalinės rinktinės vyriausieji treneriai dėsto krepšinio specializaciją, – apie K. Kemzūrą teigė R. Butautas. – Manau, kad K. Kemzūrą čia atvedė tokie patys motyvai kaip ir mane. Jaučiau, kad galiu būti reikalingas perduodant ilgalaikę patirtį jauniems specialistams.“
LSU šiuo metu studijuoja tokie Lietuvos krepšiniui nusipelnę asmenys kaip Jonas Valančiūnas, Jonas Mačiulis ar Renaldas Seibutis, taip pat „Žalgirio“ trenerio asistentas Tautvydas Sabonis ir žaidėjas Marekas Blaževičius.
Iš Lietuvos moterų rinktinių – Laurita Jurčiūtė, Daugilė Šarauskaitė, Urtė Čižauskaitė ir Deimantė Žukaitė.
„Studijuodami žaidėjai turi galimybę sportuoti – siekti sportinių aukštumų ir mokytis. Toks žmogus kaip Valančiūnas dabar laiko egzaminus pagal atskirą grafiką“, – sakė R. Butautas.
Naujojo Orleano „Pelicans“ komandai atstovaujantis J. Valančiūnas LSU studijuoja Treniravimo sistemų programoje.
„Nėra paslaptis, kad nesu Lietuvoje visus metus. Todėl nėra paprasta tai padaryti (aut. past. – studijuoti), – LSU reportaže sakė J. Valančiūnas. – Bet yra XXI amžius ir veikia nuotolinis būdas. Būdamas Amerikoje galiu gana lengvai pasiekti Lietuvą. Su pagalba dirbame – judame į priekį ir kaupiame žinias. Džiaugiuosi būdamas studentu.“
LSU yra gausu profesionalių krepšininkų, tačiau nelieka nuskriausti ir aukščiausio lygio nepasiekiantys sportininkai – R. Butautas ir K. Kemzūra juos treniruoja LSU studentų komandose.
Kontraktų su profesionaliais krepšinio klubais neturintys studentai rungiasi Regionų krepšinio lygoje (RKL), Lietuvos studentų krepšinio lygoje (LSKL) ir miesto lygoje, kurioms yra suburtos trys vyrų ir viena moterų komanda.
Taip būsimieji treneriai savo žinias kaupia ir krepšinio aikštėje. LSU studentai LSKL liko ketvirti, o RKL tarp 16 komandų užėmė 13-ą vietą.
„Mano giliu įsitikinimu, tai, ką mes juos mokiname teoriškai, jie turi patirti aikštelėje, kad vėliau galėtų ugdyti savo būsimus auklėtinius, – apie studentų mokymo filosofiją dėstė R. Butautas. – Aišku, kiekvienas treneris nori nugalėti, bet mūsų pagrindinis tikslas yra tai, kad studentai įgautų praktinės rungtynių patirties. Išbandytų įvairias taktines gudrybes, kurios galbūt jiems yra šiuo metu per sunkios. Tačiau žvelgiant į ateitį, jie mokės jomis pasinaudoti. Neruošiame žaidėjų, o ruošiame trenerius. Jeigu pakeliui jie dar ir taps profesionaliu žaidėju, tai bus kaip bonusas.“
Pasak R. Butauto, nuo kito sezono pradžios dienos šviesą turėtų išvysti ir Baltijos studentų lyga, kurios startas buvo atidėtas dėl COVID-19 pandemijos.
Nors nauja lyga dar nėra įkurta, tačiau įstatai jau yra paruošti. Joje taip pat žais neprofesionalūs krepšininkai ir bus apibrėžtas amžiaus cenzas.
„Norime, kad žaistų tie studentai, kurie negavo profesionalo kontrakto. Kad jie turėtų šansą pasirodyti ir patobulėti. Ir galbūt baigę universitetus jie atitiks profesionalų lygį. Esu įsitikinęs, kad prarandame labai daug žaidėjų“, – naujos lygos naudą aiškino Butautas.
Planuojama, kad pirmajame Baltijos studentų lygos sezone žais 8 studentų ekipos. Lietuva ir Latvija deleguos po tris komandas, Estija – dvi.
Tačiau, pasak R. Butauto, jau antrajame sezone bus siekiama suburti 20 komandų iš įvairių pasaulio šalių.
Žvelgiant į ateitį, buvusiam Lietuvos rinktinės treneriui pozityvo suteikia tai, kad stojančių studentų skaičius į krepšinio specialybę kasmet auga.
„Didėjantis dėmesys mane labai džiugina. Šiemet buvo atvirų durų diena, kurioje į krepšinio specializaciją užsirašė 130 klausytojų. Tas nuteikia labai optimistiškai, – sakė R. Butautas. – Tai yra žmonės, kurie bandys kurti naują Lietuvos krepšinį.“
LSU krepšinio studijų ir mokslo centro vadovas atkreipė dėmesį, kad šiuo metu Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) taip pat yra strategų, iš kurių galima būsimiems treneriams mokytis.
„Norėčiau išlikti korektiškas savo profesijos kolegų atžvilgiu ir nenorėčiau nė vieno nei per daug kritikuoti, nei per daug išaukštinti, tačiau vis tik reikia pripažinti, kad Nenadas Čanakas atliko tikrai labai didelį darbą. Jis subūrė puikią komandą, įvedė naują sistemą, discipliną“, – bendraudamas su BasketNews sakė R. Butautas.
Panevėžio „Lietkabelio“ treneris N. Čanakas šį sezoną sukūrė sensaciją, kai pirmą kartą LKL istorijoje pusfinalyje patiesė Kauno „Žalgirį“ ir užkirto kelią daugkartiniams čempionams į finalą.
„Jo sprendimuose matosi logika. Kas man dar imponuoja ir ką aš mokinu savo studentus – tai profesinė etika. N. Čanakas interviu niekada neįžeis varžovo, niekada nesigirs – visada išlieka korektiškas. Tai, kad „Lietkabelis“ žaidžia LKL finale, yra didžiąja dalimi jo nuopelnas“, – šio LKL sezono gerąjį pavyzdį įvardino R. Butautas.
Butauto manymu, šiuolaikinis treneris turi kuo mažiau vadovautis nuojauta ir savo sprendimus aikštėje paremti tyrimų rezultatais bei įrodymais.
„Mūsų tikslas – naujos mąstysenos ir modernių trenerių visapusiškas rengimas, – kalbėjo R. Butautas. – Siekiame, kad baigęs studijas studentas galėtų dirbti ne tik vyriausiuoju treneriu, bet ir trenerio asistentu, skautu, 3×3 treneriu ir atletinio rengimo specialistu. Taip pat universitete yra rengiami teisėjų seminarai.
Šiandienos treneris turi būti visapusiškai išsilavinęs – mokėti elgtis su išmaniosiomis technologijomis, kad galėtų jas pritaikyti kasdieniniame darbe ir naudotųsi tomis galimybėmis. Bandau studentams įskiepyti sąžiningumą, darbštumą, atsidavimą krepšiniui, sugebėjimą aukotis, nuolatos siekti žinių ir nestovėti vietoje – nuolatos tobulėti. Jaunoji karta turi kurti naują krepšinį.“
Martyno Žiūrio / „BasketNews.lt“ informacija