LSU dėstytojos krepšinio tyrimams – pasaulyje žinomo sporto mokslininko dėmesys

      Nors kiekvieną dieną Lietuvoje apie krepšinį rašoma dešimtys straipsnių, išsamesnių tyrimų nėra daug. Tačiau mokslininkams jis gali būti įdomus tyrimų objektas, o mokslinis požiūris pateikti netikėtų atradimų. Praeityje žinoma krepšininkė, Europos čempionė, dabar trenerė, Lietuvos sporto universiteto dėstytoja dr. Rasa Kreivytė ne vienerius metus gilinasi į skaudžią mūsų krepšininkų problemą – metimų į krepšį (iš vidutinio ir tolimo nuotolio bei baudos metimo) prastą pataikymą. Universiteto dėstytoja nesenai apgynė daktaro disertaciją „Skirtingų  mokymo(si) metodikų bei pagalbinių priemonių taikymo poveikis baudų metimų tikslumui“. Dr. R. Kreivytė  ne tik gilinosi į baudos metimo techniką, bet ir pateikia išvadas kaip pagerinti šį krepšinio technikos veiksmą. Dėstytojos tyrimus pastebėjo ir vienas žymiausių pasaulio sporto mokslininkų iš Naujosios Zelandijos Vilis Hopkinsas (Will G Hopkins). Apžvelgdamas tarptautinius sporto mokslo kongreso pranešimus ir įdomiausius tyrimus, jis ne kartą citavo dr. R. Kreivytės darbus. Prieš kelerius metus kongresas vyko Antalijoje (Turkija), šiemet 18-as Barselonoje (Ispanija).

     Universiteto dėstytoja tikisi, kad jos atliekami tyrimai ir išvados svarbūs daugeliui krepšinio trenerių. Iš pradžių tyriau pradedančias krepšininkes, dabar daugiausia dėmesio skiriu universitete studijuojantiems specializacijos studentams ir krepšinio komandoms. Siekiu išsiaiškinti, kokios klaidos padarytos mokymosi pradžioje ir ar galima pakeisti netaisyklingai suformuotą įgūdį, kokias metodikas taikyti? Treneriai dažnai daugiausia dėmesio skiria rankai, kuria atliekamas metimas, tačiau ne mažiau svarbi ir kamuolį prilaikanti ranka, jos judesiai metimo metu. Akivaizdu, kad nemažai gali padėti specialūs įtvarai, kurie neleidžia rankai atlikti nereikalingų judesių, ilgainiui pagerėja taisyklinga išmetimo padėtis“,- teigė LSU dėstytoja.

     Pasak jos, pagal baudos metimo techniką, dalinai galima spręsti apie krepšininko metimo tikslumą. Jį pagerinus, gerės ir kitų metimų statistika. „Įtvaro naudą dar aptarėme su šviesios atminties profesoriumi Stanislovu Stonkumi. Profesorius sakydavo, kad ne viską lemia psichologija. Žaidžiau keliuose pasaulio ir Europos čempionatuose. Žinau, kad netikslūs baudos metimai gali lemti rungtynių baigtį“,- sakė R. Kreivytė.  LSU dėstytoja teigia, kad krepšininkai nepataiko ne tik dėl psichologinių priežasčių. Nemažiau svarbūs ir įgūdžiai.

      „Tyrimus atlikau prieš daugiau kaip trejus metus. Matau, kad mano taikytos metodikos padėjo jaunoms krepšininkėms. Dabar jų pataikymo tikslumas yra itin aukštas. Labai svarbu taisyklingai mokyti jaunus krepšininkus, kad jų įgūdžių nereikėtų taisyti“,- teigė dr. Rasa Kreivytė.

 

Ryšių su visuomene skyriaus informacija