Prof. A. Ragauskas: „Turite aiškiai atsakyti, kuo esate išskirtiniai“

  Lietuvos sporto universitete paskaitas skaito ar diskusijose dalyvauja žinomiausi Lietuvos mokslininkai, politikai ir verslininkai. Su akademine bendruomene susitiko ir Kauno technologijos universiteto Telematikos mokslo laboratorijos vadovas profesorius Arminas Ragauskas. Profesorius skaito paskaitas prestižiniuose pasaulio universitetuose, vadovauja ir vykdo didelius tarptautinius mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros projektus.
 
  Universitetai nuolat ieško savo išskirtinumo, diskutuojama apie galimybes rengti projektus, ieškoti partnerių. Kuo Jums Lietuvos sporto universitetas yra išskirtinis, ar kartu teko dirbti?
 
 Jau ne vienerius metus su Universitetu mus sieja bendra mokslinė veikla ir keli projektai. Neseniai daktarė Aurija Kalasauskienė apgynė disertaciją tema: “Galvos smegenų kraujotakos autoreguliacijos reakcijų tyrimų ramybėje ir fizinio krūvio metu sąsajos”, o tyrimams naudojo mūsų išrastą ir patentuotą technologiją. Taip pat dirbome kartu su profesoriumi Albertu Skurvydu. Neabejoju, kad sporto medicinoje atsiveria labai didelės galimybės. Pateiksiu pavyzdį: bendradarbiaujame su Nacionaline aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA), kuriai rūpestį kelia astronautų sveikata. Viena didžiausių amerikiečių kompanija „General Electric“ ir Nacionalinė futbolo lyga paskelbė kvietimus kurti technologijas, kurios leistų nedelsiant šalia aikštės ištirti amerikietiškojo futbolo žaidėjo galvos traumas ir kuo greičiau suteikti pagalbą. Deja, bet ne kartą tokie sužeidimai baigėsi mirtimi. Neabejoju, kad turėsime galimybių bendradarbiauti dar glaudžiau. 
 
   Kokiuose dar projektuose galėtume apjungti jėgas?
 
  Esame smegenų neinvazinės diagnostikos lyderiai pasaulyje. Turime užpatentavę šios srities tam tikrų parametrų matavimo prietaisus Japonijoje, JAV ir kitose šalyse. Aktyviai dalyvaujame Europos Sąjungos ir JAV skelbiamuose projektuose. Atidžiai stebiu sporto medicinos problemas, ypatingai nustatant įvairaus sunkumo smegenų traumas. Čia mes tikrai galėtume ieškoti sąlyčio taškų.
 
    Kaip laimite projektus? Ką reikia padaryti, kad išskirtinei idėjai būtų skirtas finansavimas?
 
   Laimime todėl, kad turime išskirtinę smegenų parametrų neinvazinio matavimo stebėsenos ir analizės bei diagnostikos srities kompetenciją. Šią patirtį sukaupėme per daugybę metų. Visa intelektinė nuosavybė priklauso mums. Jei turite išskirtines kompetencijas, turite svarstyti kokią naudoti strategiją ir taktiką, kad laimėtumėte projektus. Kai pavyksta kelis kartus, tampate žinomi ir dėl Jūsų projektų konkuruoja ir už jų įgyvendinimą atsakingi Briuselio projektų vadovai. Tai – ilgas kelias, tačiau atveriantis dideles galimybes. 
Reikia stengtis, kad kiti dirbtų Jums. Ne tik dalyvaukite  kelių partnerių projektuose ar tenkinkitės nedideliais užsakymais, bet kurkite technologijas, kurios keičia pasaulį, eikite savo keliu. Taip pat labai svarbu, kad išskirtinė idėja ir jos įgyvendinimas patektų į profesionalų rankas. Galiu pasidalyti patirtimi ir pažintimis.
  Nuo ko pradėti? Turite aiškiai atsakyti, kuo esate išskirtiniai. Lietuva pasaulyje konkuruoja menu, kultūra, krepšiniu. Neabejoju, kad smegenų vingių užteks ir konkuruoti moksle.
 
                                                                                                               Ačiū už pokalbį.
 
Daugiau apie prof. Arminą Ragauską – Telematikos mokslo laboratorijos Kauno technologijos universitete steigėjas ir vadovas, mokslininkas, Europos Sąjungos tyrimų grupės „Smegenys ir informacinės technologijos“ (www.brain-it.eu) direktorių valdybos narys nuo 1997 m., asociacijos „Scientia Libera“ Valdybos narys, išradėjas (daugiau kaip 140 registruotų išradimų, patentai JAV, ES, Japonijoje, Kanadoje,Australijoje ir didžiosiose ES valstybėse), inovatorius (sukurti aukštųjų technologijų pramoniniai ir biomedicininiai prietaisai serijiniu būdu gaminami Lietuvoje ir eksportuojami į užsienio valstybes), vadovėlių universitetų magistrantams ir doktorantams autorius, doktorantų mokslinis vadovas, tarptautinių mokslinių ir technologijų plėtros projektų iniciatorius ir vadovas.
 
Skaitė paskaitas universitetuose JAV, Didžiojoje Britanijoje, Belgijoje. Dalyvauja pasaulinėse ir Europinėse mokslinėse konferencijose, skaitė kviestinius mokslinius pranešimus JAV, Didžiojoje Britanijoje, Suomijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Ispanijoje, Izraelyje, Portugalijoje, Graikijoje, Danijoje, Olandijoje, Belgijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Indijoje, Hong Konge, Kinijoje, Tailande, Singapūre ir kt.
 
Vadovauja ir vykdo didelių apimčių tarptautinius mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros projektus, finansuojamus Europos Komisijos, JAV Gynybos Departamento, JAV Armijos Departamento, NASA, JAV Nacionalinio Erdvės Biomedicininių Tyrimų Instituto, Lietuvos ir užsienio bendrovių.
 
                                                                           Ryšių su visuomene skyriaus informacija