Studentė laisvu nuo studijų metu dalyvavo projekte „Skirtingų kineziterapijos procedūrų poveikis vyresniojo amžiaus moterų psichoneurologinėms ir motorinėms funkcijoms“

Finansavimo šaltinis Projektas finansuotas iš Europos socialinio fondo lėšų (projekto Nr. 09.3.3-LMT-K-712-22-0270) pagal dotacijos sutartį su Lietuvos mokslo taryba
Projekto programa / priemonė / veikla Projektas vykdytas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ priemonės Nr. 09.3.3-LMT-K-712 „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“ veiklos „Studentų gebėjimų vykdyti MTEP (meno tyrimų) veiklas ugdymas“ poveiklę „Studentų gebėjimų ugdymas vykdant mokslo (meno) tyrimus semestrų metu“
Projekto būsena Įgyvendintas
Studentė Gabija Butkutė
Tyrimų vadovė Diana Rėklaitienė
Projekto veiklų įgyvendinimo trukmė 2020 11 03–2021 04 30

2020 m. lapkričio 3 d.–2021 m. balandžio 30 d. antrosios pakopos kineziterapijos studijų programos 2 kurso studentė Gabija Butkutė dalyvavo projekte, kurio tikslas – palyginti įprasto ir didelio intensyvumo treniruočių poveikį vyresniojo amžiaus moterų psichoneurologinėms ir motorinėms funkcijoms.

Žmogaus senėjimui būdingas laipsniškas skeleto raumenų masės mažėjimas, lydimas ryškaus raumenų jėgos ir raumenų funkcijos sumažėjimo. Šie mažėjimai gali turėti didelės įtakos asmens sugebėjimui savarankiškai gyventi įprastą gyvenimą. Norint išvengti raumenų atrofijos, motorinių ir psichoneurologinių funkcijų sumažėjimo, vyresniems suaugusiems žmonėms ar juos visiškai panaikinti, būtina imtis veiksmingų intervencijų. Kiekvienam asmeniui yra rekomenduojama būti fiziškai aktyviu, atliekant įvairias, skirtingo pobūdžio, intervencijų bei stiprumo mankštas. Rekomenduojama taikyti kombinuotas programas esant vidutiniam ar dideliam krūviui. Būtent dėl to visame pasaulyje yra susiduriama su ypatingai dideliais iššūkiais, norint bei siekiant užtikrinti sveikatos sistemos pasiruošimą demografiniams pasikeitimams.

Projekto metu atliktas tyrimas parodė, kad, taikant žemo ir vidutinio intensyvumo kineziterapijos procedūras vyresnio amžiaus moterims 10 savaičių, nepagerėja kognityvinės funkcijos ir pusiausvyra. Taikant aukšto intensyvumo kineziterapijos procedūras vyresnio amžiaus moterims 10 savaičių, pagerėja pusiausvyra ir reakcijos laikas. Lyginant žemo intensyvumo, kartu su vidutinio intensyvumo ir aukšto intensyvumo kineziterapijos procedūrų, statistinio reikšmingumo nėra.

Taigi, kineziterapija yra viena iš efektyviausių metodų, norint pagerinti vyresnio amžiaus moterų psichoneurologines ir motorines funkcijas. Ji naudojama norint pagerinti laikyseną, fizinį pajėgumą, atmintį, reakciją ar net įprastinę kasdieninę veiklą. Pagrindinė kineziterapijos taisyklė, jog žmonės gebėtų atlikti judesius taisyklingai, slopinant ar visiškai kontroliuojat netaisyklingus judesius. Atliekant kineziterapijos pratimus vidutiniu intensyvumu tikrai galima pagerinti visus savo įgūdžius bei funkcijas, tačiau taikant aukšto intensyvumo pratimus gaunami geresni rezultatai. Tuo pačiu pagerėja bendra savijauta, gyvenimo kokybė..

Labai svarbu yra įsivertinti ir stebėti kiekvieną pacientą individualiai, kaip yra atliekami judesiai, o pastebėjus netikslumus iškart taisyti, kontroliuoti ir koreguoti. Ypatingas stebėjimas turėtų būti pratybų ar procedūros pradžioje, nes pacientui tai yra nauja, nepažinta, o jo tikslas yra atliekamų pratimų kokybė

PASIEKTAS REZULTATAS

  1. Parengta mokslinės veiklos ataskaita.
  2. Parengtas ir pristatytas pranešimas Lietuvos mokslo tarybos organizuotoje konferencijoje.
  3. Parengta pranešimo santrauka.