Informacija apie įgyvendintą projektą „Trumpalaikio kūno vėsinimo poveikis fiziologiniam stresui ir cholesterolio koncentracijai“, Nr. 09.3.3-LMT-K-712-03-0048.

Siekiant ugdyti studentų gebėjimus vykdyti mokslinius tyrimus nuo 2017 m. spalio 1 d. iki 2018 m. balandžio 30 d. Lietuvos sporto universitete buvo įgyvendinamas projektas „Trumpalaikio kūno vėsinimo poveikis fiziologiniam stresui ir cholesterolio koncentracijai“, Nr. 09.3.3-LMT-K-712-03-0048. Projekto metu buvo siekiama didinti studento kompetencijas studijų ir mokslinių tyrimų srityse, taip pat motyvuoti studentą prisidėti prie tolesnės mokslinės veiklos plėtros ateityje. Projekto tikslas buvo ištirti trumpalaikio kūno vėsinimo poveikį fiziologiniam stresui ir cholesterolio koncentracijai.

Finansinė parama buvo skirta pagal Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ 09.3.3-LMT-K-712 priemonės „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“ šaltinį. Paramą gavo Kūno kultūros ir sporto studijų programos antrakursis Vitalijus Lindžius, kuris, vadovaujamas dr. Henriko Paulausko, tyrė trumpalaikio kūno vėsinimo poveikį fiziologiniam stresui ir cholesterolio koncentracijai. Šis tyrimas suteikia naujų žinių apie vienkartinės, trumpalaikės grūdinimosi procedūros sukeliamus vienalaikiškus hormoninius (streso hormonų: adrenalino, noradrenalino, kortizolio) bei kraujo lipidų (trigliceridų, bendro cholesterolio, MTL ir DTL) koncentracijos pakitimus. Šie žymenys yra vieni iš pagrindinių rodiklių, apibūdinančių šalčio poveikį fiziologiniam stresui, darbingumui ir sveikatai (Tabas, 2002; McEwen, 2008; Brazaitis et al., 2014).

Įgyvendinus šį projektą studentas įgijo žinių apie organizacinę mokslinių tyrimų veiklą, susipažino su naujais fiziologinių matavimų ir duomenų apdorojimo metodais, tobulino statistinės analizės vykdymo ir interpretavimo įgūdžius bei teikė moksliniais tyrimais pagrįstas išvadas.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad trumpalaikis (10 minučių) kūno vėsinimas 14 laipsnių vandenyje nepaveikia vidinės kūno temperatūros, tačiau sumažina vidutinę kūno odos temperatūrą, sukeldamas fiziologinį stresą, kuris pasireiškia padidėjusiu adrenalino ir noradrenalino koncentracijos kiekiu kraujyje. Tokio pobūdžio kūno vėsinimas nesukelia staigių cholesterolio koncentracijos kiekio kraujyje ir laisvojo kortizolio kiekio seilėse pokyčių. Šiuos atlikto tyrimo rezultatus studentas planuoja pristatyti birželio 14 dieną vyksiančioje Lietuvos mokslų tarybos (LMT) rengiamoje konferencijoje.