Svarbus pasiekimas: LSU mokslininkai laimėjo net tris Lietuvos mokslo tarybos projektus

Lietuvos sporto universiteto (LSU) mokslininkai pirmą kartą Universiteto istorijoje laimėjo net tris Lietuvos mokslo tarybos (LMT) projektus.

Projekto „Ilgalaikių jėgos treniruočių poveikis sveikų ir lengvą pažinimo sutrikimą turinčių vyresnio amžiaus asmenų smegenų ir kraujo biožymenų pokyčiams“ vykdytojai teigia, kad gauti rezultatai praplės raumenų – smegenų saveikos modelio sąvoką ir prisidės prie vyresnio amžiaus žmonių fizinės bei psichinės sveikatos gerinimo nefarmaciniais metodais.

„Svarbiausias šio projekto tikslas yra įvertinti jėgos treniruočių poveikį smegenų darbingumui, siekiant sumažinti vyresnio amžiaus žmonių pažintinių funkcijų silpnėjimą. Projekto metu vyresnio amžiaus žmonės dalyvaus ilgalaikiame 1,5 metų trukmės jėgos treniruočių cikle. Manome, kad tai gali sustabdyti ar net pagerinti pažintinių funkcijų būklę lengvą pažintinį sutrikimą turintiems žmonėms“, – projekto tikslais dalijosi LSU daktarė Vida Janina Česnaitienė.

Šiam projektui vadovauja vyr. mokslo darbuotojas Oronas Levinas, pagrindiniai projekto vykdytojai – prof. Yael Netz, doc. dr. Vida Česnaitienė, LSU doktorantė Simona Kušleikienė ir prof. Nerijus Masiulis.

Dar vieną projektą „Lietuvos mokinių fizinis pajėgumas ir jo kaita tarp 1992, 2002, 2012 ir 2022 metų: populiaciją reprezentuojančio kartotinio tyrimo ketvirtoji banga“ vykdo prof. dr. Arūnas Emeljanovas, doc. dr. Brigita Miežienė ir prof. dr. Grantas Tomkinsonas iš Australijos.

„Dar vienas svarbus kartotinio tyrimo etapas padės toliau stebėti Lietuvos mokinių fizinio pajėgumo tendencijas, numatyti visuomenės sveikatos rizikas, prisidės prie visuomenės sveikatos gerinimo. Maža to, bus atnaujintos ribinės sveikatai rizikingo, gerintino ir palankaus fizinio pajėgumo vertės šiuo metu mokyklose diegiamai fizinio pajėgumo stebėsenos sistemai. Tai padės fizinio ugdymo mokytojams ir mokyklos visuomenės sveikatos specialistams greitai identifikuoti sveikatos rizikas turinčius mokinius bei padėti gerinti atitinkamas fizines ypatybes. Nacionaliniu mastu vykdomas mokinių fizinio pajėgumo įvertinimas atliekamas ketvirtą kartą nuo 1992 metų – kas dešimtmetį“, – kalbėjo LSU profesorius A. Emeljanovas.

Lietuvos sporto universiteto mokslininkai vykdo ir dar vieną projektą –„Dėmesingu įsisąmoninimu grįsto fizinio aktyvumo intervencijos poveikis jaunų moterų pozityviam kūno vaizdui“. Jo vadovė profesorė Rasa Jankauskienė pažymėjo, kad šio projekto tikslas – nustatyti dėmesingu įsisąmoninimu grįsto fizinio aktyvumo intervencinės programos poveikį jaunų moterų pozityviam kūno vaizdui.

„Pastaraisiais dešimtmečiais atlikti tyrimai atskleidžia, kad pozityvus kūno vaizdas yra siejamas su palankesne psichologine savijauta ir sveikesne gyvensena. Deja, nėra iki galo žinoma, kaip pozityvų kūno vaizdą būtų galima stiprinti fiziniu aktyvumu.

Yra darbų, kurie rodo, kad jogos pratybos gali veiksmingai stiprinti pozityvų kūno vaizdą, tačiau mūsų tyrime keliama idėja, kad ir kitos fizinio aktyvumo rūšys galėtų pozityvų kūno vaizdą stiprinti, jei jos yra orientuojamos į pozityvų įkūnijimo patyrimą, palaikoma vidinė mankštinimosi motyvacija.

Šiuo tyrimu tikimasi atskleisti ir psichologinius mechanizmus, susijusius su pozityvaus kūno vaizdo stiprėjimu taikant tam tikras fizinio aktyvumo rūšis. Tyrimo rezultatai yra svarbūs sporto, psichologijos ir visuomenės sveikatos bei sveikatos ugdymo mokslui sritims“, – teigė LSU profesorė R. Jankauskienė.

Kartu su prof. dr. R. Jankauskiene projektą įgyvendina doc. dr. Miglė Bacevičienė ir doc. dr. Renata Rutkauskaitė.

Be šių trijų Lietuvos mokslo tarybos projektų Lietuvos sporto universiteto mokslininkai vykdo dar du LMT projektus.