Su užsienio kolegomis bendradarbiausiantys LSU mokslininkai vykdys tarptautinį projektą

Lietuvos sporto universiteto prof. Mariaus Brazaičio ir doktorantės Emos Juškevičiūtės pateiktas tarptautinis projektas ,,Age-related Changes in cfDNA and Muscle Activity in Response to High-intensity Training” bus finansuojamas ,,The Baltic-German University Liaison Office” lėšomis. Projektas bus vykdomas bendradarbiaujant su kolegomis Prof. Simon Perikles ir dr. Elmo Neuberger iš Johannes Gutenbergo universiteto Vokietijoje ir Prof. Mati Paasuke iš Tartu universiteto Estijoje šių metų birželio 2 – spalio 31 dienomis.

Projekto tikslas – ištirti laisvosios ląstelės DNR (cell-free DNA, cfDNA – angl.) kinetiką po didelio intensyvumo pratimų ir jos sąveiką su senėjimu.

Dėl didelio jautrumo įvairiems uždegiminiams procesams žmogaus organizme laisvai cirkuliuojanti DNR yra laikoma potencialiu tam tikrų ligų, senėjimo ar persitreniravimo biožymeniu. Nustatyta, kad laisvai cirkuliuojanti DNR atsiranda ne tik vykstant normaliems ląstelių fiziologiniams procesams ir egzistuoja visų sveikų žmonių kraujyje, bet ir sergant tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, vėžiu, ar po fizinio krūvio, kurių atveju šio biožymens koncentracija padidėja 5-10 kartų ar daugiau. Dėl įvairiapusio ir jautraus atsako reaguojant į įvairius fiziologinius fizinius ir psichologinius stresorius, šis biožymuo vis labiau populiarėja tarp pratimų fiziologų ir sporto praktikų.

Projektu taip pat siekiama skatinti bendradarbiavimą su užsienio mokslininkais ir plėsti bendrai atliktų tyrimų spektrą. Tikimasi, kad tyrimo metu gauti rezultatai leis padaryti naujas įžvalgas ir atsakyti į klausimą, ar laisvai cirkuliuojanti DNR gali atspindėti skirtumus tarp jaunų ir vyresnių žmonių po intensyvaus fizinio krūvio. Projektui apibendrinti ir viešai pristatyti gautus rezultatus bus organizuojama nuotolinė konferencija.

Projektas remiamas Baltijos šalių ir Vokietijos aukštųjų mokyklų biuro per Vokietijos akademinių mainų tarnybą (DAAD) Vokietijos Federacinės Respublikos Užsienio reikalų ministerijos (http://www.hochschulkontor.lv/de/) lėšomis.