Nuotolinio sporto mokymo organizavimas Uzbekistano valstybiniame kūno kultūros ir sporto universitete

Vykdant bendrą tarptautinį projektą, remiamą Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo (Lietuva), Uzbekistano valstybiniame kūno kultūros ir sporto universitete buvo panaudotos pažangiosios technologijos mokymo sistemai skaitmenizuoti (daugiausia dėmesio skiriant boksui). Projekto Nr. 2022-K-025 tikslas – perduoti Lietuvos sporto universiteto (LSU) gerąją nuotolinių sporto užsiėmimų organizavimo ir vykdymo patirtį Uzbekistano valstybiniam kūno kultūros ir sporto universitetui, suteikiant dėstytojams teorinių žinių ir praktinių nuotolinio mokymo įgūdžių bei sukurti nuotolinio mokymo modulį sportui.

Šiuolaikinės technologijos ne tik keičia mūsų gyvenimo būdą, bet ir tradicinius mokymosi metodus. Pastaraisiais metais nuotolinis mokymasis tapo norma daugelyje sričių, ne išimtis ir boksas. Nuotolinės bokso pamokos – tai naujoviškas požiūris į mokymąsi, kuriame šiuolaikinių technologijų privalumai derinami su senoviniu bokso menu. Vienas iš svarbiausių nuotolinių bokso pamokų privalumų – prieinamumas. Dabar žmonės gali mokytis iš patyrusių trenerių ir bokso meistrų patogiai įsitaisę savo namuose. Tai atveria duris tiems, kurie anksčiau negalėjo lankytis sporto klubuose ar treniruočių salėse. Treniruokliai, kuriuose įrengti pažangūs jutikliai, leidžia treneriams realiuoju laiku stebėti boksininkų pažangą. Duomenų analizės technologijos gerokai pagerina sportininkų techniką, greitį ir koordinaciją. Nuotolinių treniruočių programos padidina treniruočių prieinamumą, ypač atokiose vietovėse.

Pirmuoju projekto įgyvendinimo etapu buvo suorganizuoti du seminarai. Pirmasis seminaras vyko 2023 m. gegužės mėnesį nuotoliniu būdu, kai LSU Sporto ir turizmo vadybos katedros profesorė Irena Valantinė daugiau kaip 30-čiai kolegų iš Uzbekistano kūno kultūros ir sporto universiteto pristatė nuotolinių studijų sampratą, pagrindines jų vykdymo platformas, privalumus bei kylančius iššūkius. Be to, 2023 m. rugpjūtį LSU Sveikatinimo ir reabilitacijos katedros doc. dr. Gediminas Mamkus lankėsi Uzbekistano valstybiniame kūno kultūros ir sporto universitete, kuriame vedė trijų dienų trukmės praktines dirbtuves apie nuotolinių studijų organizavimą, turinio parengimą bei aktyviai dalijosi savo praktine patirtimi. Šis vizitas prisidėjo prie abiejų universitetų partnerystės stiprinimo, praturtino Uzbekistano universitetą inovatyviais nuotolinių sporto užsiėmimų metodais.

Uzbekistano valstybinio kūno kultūros ir sporto universiteto profesorius Sojibas Tažibajevas, vienas iš praktinių dirbtuvių dalyvių, pabrėžė: „Inovacijos mokyme yra pagrindinis sėkmės veiksnys. Skaitmeninimas suteikia mums unikalių priemonių, leidžiančių pasiekti puikių rezultatų. Uzbekistanas, naudodamas pažangias technologijas, siekia pirmauti sporto srityje. Šis požiūris iš dalies įgyvendinamas vykdant projektą. Ši nauja skaitmeninio mokymo era Uzbekistane rodo šalies įsipareigojimą siekti meistriškumo sporto srityje. Dėl bokso naujovių Uzbekistanas pirmauja naujame kūno kultūros ir sporto plėtros etape. Nuotolinis mokymasis irgi praturtina mokymosi procesą interaktyvumu. Naudodamiesi vaizdo ryšiu studentai gali tiesiogiai bendrauti su dėstytoju, užduoti klausimus ir sulaukti grįžtamojoryšio. Taip sukuriama sąveikos ir motyvacijos atmosfera, o tai padeda veiksmingiau mokytis“.

Nepaisant fizinio kontakto trūkumo, nuotolinės bokso pamokos atstoja visavertę treniruotę. Studentai lavina ištvermę, koordinaciją, jėgą ir greitį atlikdami sistemingus pratimus, kuriuos treneriai siūlo internetiniu formatu. Taigi nuotolinės bokso pamokos yra unikalus tradicinių mokymo metodų ir šiuolaikinių technologijų derinys. Jos praplečia bokso prieinamumo plačiajai auditorijai ribas.

Nuo bendro tarptautinio projekto dėl nuotolinio sporto mokymo organizavimo Uzbekistano valstybiniame kūno kultūros ir sporto universitete pradžios praėjo keli etapai, per kuriuos buvo sukaupta daug teorinių žinių ir praktinės patirties. Tarptautinė iniciatyva organizuoti nuotolinį sporto mokymą Uzbekistano valstybiniame kūno kultūros ir sporto universitete sulaukė daugelio neakivaizdinių studijų studentų dėmesio.

Projektas finansuojamas iš Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo lėšų