Universiteto profesorius Marius Brazaitis skaitė pranešimą Dvaro pirties klubo nariams

Lietuvos sporto universiteto (LSU) profesorius Marius Brazaitis skaitė pranešimą Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse įsikūrusios Dvaro pirties klubo nariams.

LSU Sporto mokslo ir inovacijų instituto mokslininko pranešimo tema – „Pirtis ir šaltas vanduo: vėsintis ar nesivėsinti?“

Paskaitos svečiai buvo supažindinti su pagrindiniais fiziologiniais indikatoriais, labiausiai apsprendžiančiais žmogaus toleranciją karščiui, termo-receptoriniais slenksčiais, organizmo fiziologinių rodiklių atsaku į karštį saunoje ir dar daugiau kitų su pirtimi susijusių ypatumų.

Šiuo pranešimu buvo apibendrintas temperatūros reguliavimo mechanizmo tyrimas, kuriame Lietuvos sporto universiteto mokslininkai bendradarbiavo su Dvaro pirties atstovais.

„Tai pirmas toks tyrimas atliktas Lietuvoje ir pasaulyje, kurio metu nustatėme kokį fiziologinį-temperatūrinį krūvį patiria patyręs pirtininkas, dirbdamas su vantomis 60 laipsnių Celsijaus temperatūros aplinkoje, kurios santykinis drėgnumas siekia 100 procentų.

Šio tyrimo rezultatai parodė kad pirtininko širdies susitraukimo dažnis atskirais atvejais gali padidėti net iki 200 tvinksnių per minutę, o vidinė temperatūra gali pakilti iki 39 laipsnių Celsijaus. Trumpas vėsinimasis šaltu vandeniu, kaip ir buvo tikėtasi, reikšmingai sumažino šių rodiklių didėjimą“, – teigė profesorius M. Brazaitis.