LSU magistranto praktika – tarptautinėje krepšinio akademijoje Valencijoje

Lietuvos sporto universiteto (LSU) magistrantūros studijų programos International Basketball Coaching and Management antro kurso studentas Benas Sodaitis išnaudojo puikią profesinę galimybę – pasinaudodamas ES „Erasmus+“ studentų mobilumo programos stipendija praktiką atliko tarptautinėje krepšinio akademijoje Europrobasket International Academy Valencijoje, Ispanijoje. Čia būsimasis magistras dirbo trenerio asistentu. Benas mielai sutiko pasidalyti savo praktikos įspūdžiais.

Akademijoje – krepšininkai iš įvairių žemynų

Akademija įsikūrusi bene moderniausiame, didžiausiame ir naujausiame Valencijos krepšinio klubo treniruočių komplekse „L‘alqueria del basket“. Į šią akademiją daugiausia žaidėjų atvyksta iš JAV, Kanados, yra sportininkų ir iš Australijos, Pietų Amerikos, keletas iš Afrikos ir Europos. Žaidėjai pasirenka jiems tinkamą buvimo akademijoje trukmę – nuo 3 savaičių iki 3 mėnesių. Bendras įvairaus amžiaus (18–31 metų) ir skirtingų patirčių žaidėjų tikslas – pademonstruoti savo įgūdžius ir pradėti arba tęsti karjerą Europos krepšinio klubuose.

Akademijoje sportininkams stengiamasi diegti šias pagrindines vertybes: būti nesavanaudišku, greitu, taktiškai protingu žaidėju, o visų svarbiausia – pozityviu, paslaugiu, darbščiu žmogumi.

Intensyvi sportininkų veikla

Nepaisant žaidėjų skaičiaus, kuris varijuoja nuo 15 iki 28, akademijoje treniruotės rengiamos visiems vienu metu, vienoje arba dviejose aikštėse. Kiekvieną darbo dieną vyksta po dvi treniruotes: rytinė trunka nuo 9 iki 11 val., dieninė vyksta fizinio rengimo salėje nuo 15 iki 16 val. Iškart po jos – tęsinys įprastoje krepšinio aikštėje iki 17.30 val. Bent du kartus per savaitę vykdomos krepšinio varžybos tarp akademijos auklėtinių ir Ispanijos čempionato trečio, ketvirto, penkto diviziono ar Valencijos jaunių komandų. Rungtynės filmuojamos. Pagal įrašus vertinamas žaidėjų žaidimo lygis ir patrauklumas klubui. Į akademiją kreipiasi arba gyvai pažiūrėti rungtynių atvyksta krepšinio skautai ne tik iš Ispanijos, bet ir Rumunijos, Portugalijos, Vokietijos, Čekijos, Prancūzijos ar net JAV. Peržiūroms užsuka ir Lietuvos vyrų rinktinės skautas Benas Matkevičius.

Akademijos personalą sudaro vyriausiasis treneris, aš, trenerio asistentas, fizinio rengimo treneris ir akademijos steigėjai, kurie rūpinasi vadyba.

Dinamiškas trenerio asistento darbas

Trenerio asistento darbas labai įvairiapusis: tenka ir žaidėjus tvarstyti, rūpintis traumų prevencija, ir grindis valyti – daryti tai, ko reikia žaidėjams tam tikroje situacijoje.

Mano įprasta darbo diena atrodo taip: iki rytinės treniruotės, kuri prasideda 9 val., reikia atvežti treniruotės inventorių – kamuolius, kūgius, ritinius, medicinos reikmenis. Tada savotiška ispanų kalbos pamoka: keliauju pas komplekso administraciją ir ispanų bei anglų kalbomis prašau atlikti tam tikrą užduotį – įjungti šviesas, švieslentę, pakelti barjerą ar atrakinti reikiamas patalpas. Kai pavyksta viską suderinti, švieslentėje nustatomas laikas iki treniruotės pradžios, 8.45 val. žaidėjai įleidžiami į treniruočių kompleksą. Jame treniruojasi tik Valencijos klubo mokyklos auklėtiniai ir akademijos žaidėjai, tad patekti į treniruočių sales gali tik mums įleidus. Atsižvelgdami į žaidėjų skaičių treniruotes vykdome vienoje ar dviejose aikštėse. Jei treniruotė vyksta vienoje aikštėje, duodu pastabų pratimus atliekantiems žaidėjams, atsakinėju į jiems kylančius klausimus. Jei treniruojamasi dviejose aikštėse, turiu užtikrinti, kad mano aikštėje sportininkai taisyklingai atliktų pratimus, esu atsakingas už žaidėjų žaidimo intensyvumą, atidumą, drausmę. Kaip asistentas, turiu ir sutvarstyti smulkias žaidėjų žaizdas, patarti, kaip malšinti skausmą, paruošti ledo maišų jam malšinti, valdyti švieslentę, pildyti informaciją analizės lapuose ar tiesiog pavalyti aikštę ten, kur griuvo žaidėjai. Baigiantis treniruotei 15–20 min. paliekama man – rūpinuosi, kad žaidėjai tinkamai atvėstų. Tuomet jie daugiausia atlieka statinius pratimus raumenims, raiščiams ištempti.

Prieš rungtynes organizuoju žaidėjų apšilimą ir pasimėtymą kamuoliais, aprūpinu komandą ledu. Per rungtynes pagrindinis mano darbas yra žaidimo metu suteikti kuo daugiau grįžtamojo ryšio žaidėjams, asmeniškai patarti ar spręsti tam tikrus keblumus per pertraukas.