LSU doktorantės tyrimas apie šildymo ir šaldymo poveikį sportininkams sulaukė tarptautinio dėmesio

Lietuvos sporto universiteto (LSU) doktorantės Viktorijos Treigytės tyrimo tema – prailgintas šildymo ir šaldymo po treniruotės poveikis atsigavimui ir treniruočių adaptacijai ištvermės sporte – sulaukė tarptautinio susidomėjimo. Viktorijos darbo vadovas dr. Thomas Chaillou iš Örebro universiteto Švedijoje pateikė paraišką projekto finansavimui gauti. Pusantrų metų truksiančiam bendram LSU ir Örebro universiteto mokslininkų projektui įgyvendinti Švedija skyrė apie 25 000 eurų grantą.

Projekto tikslas – išsiaiškinti, koks yra šildymo ir šaldymo poveikis ištvermės sportininkams, raumenų jėgos atsigavimui bei ištvermei. Tiriant mėgėjiškai ir profesionaliai sportuojančius dviratininkus bus siekiama sužinoti, ar šildymas bei šaldymas turi įtakos treniruočių adaptacijai.

„Pastaruoju metu šildymas ir šaldymas po įvairių fizinių krūvių vis populiarėja tarp sportininkų. Manoma, kad tai pagreitina atsigavimą, sumažina nuovargį. Ligi šiol dauguma mokslinių tyrimų nagrinėja šaldymo poveikį atsigavimui po fizinių krūvių, mažiau dėmesio skiriama šildymui. Be to, didžioji dalis tyrimų sutelkta į trumpą poveikį, kuris gali šiek tiek ir laikinai paveikti raumenų temperatūrą. Nauja tai, kad dar nėra atlikta tyrimų, kuriuose būtų kartu nagrinėjamas prailgintas tiek šaldymo, tiek šildymo poveikis dviratininkų raumenų atsigavimui ir treniruočių adaptacijai“, – teigia LSU prof. dr. Marius Brazaitis.

Šį projektą LSU mokslininkai prof. dr. Marius Brazaitis, prof. dr. Tomas Venckūnas įgyvendins bendradarbiaudami su Örebro universiteto mokslininku dr. Thomu Chaillou, sukaupusiu didelę patirtį tiriant skeleto raumenis, jų funkciją, raumenų biopsijos mėginius. LSU prof. dr. M. Brazaitis tiria centrinį ir neuroraumeninį nuovargį lemiančius veiksnius, fiziologinius adaptacinius reiškinius patiriant šalčio ir šilumos stresą. Prof. dr. T. Venckūnas specializuojasi pratimų fiziologijoje, daugiausia dėmesio skiria raumenų susitraukimo funkcijai, raumenų nuovargiui ir atsigavimui.