Lietuvos rinktinės privalumus ir trūkumus vardiję LSU krepšinio ekspertai: „Pretenduosime į medalius“

Likus savaitei iki didžiausios Europos krepšinio fiestos – Senojo žemyno čempionato, klausimų vis dar kelia Lietuvos rinktinės pasiruošimo lygis.

Tiesa, tokių nuogąstavimų atsiranda bene prieš kiekvieną šalies krepšininkų dalyvavimą Europos ir pasaulio čempionatuose ar olimpinėse žaidynėse.

Nepaisant to, kad čempionatą lietuviai pradės B grupėje su Bosnijos ir Hercegovinos, Prancūzijos, Slovėnijos, Vengrijos bei Vokietijos ekipomis, padėtis, norint Senojo žemyno pirmenybėse žygiuoti toli, šalies nacionalinei komandai šiemet kaip niekada palanki.

Jei Lietuvos rinktinė peržengs neabejotinai stipriausios B grupės barjerą, aštuntfinalyje jų lauks keturios iš šešių silpnesnės A grupės komandų – Belgija, Bulgarija, Sakartvelas, Ispanija, Juodkalnija ar Turkija.

Lietuvos sporto universiteto (LSU) krepšinio specialistai Ramūnas Butautas ir Rasa Kreivytė įvertino Lietuvos rinktinės pasiruošimo etapą ir atkreipė dėmesį į svarbias detales, padėsiančias komandai rungtyniauti geriau.

„Šios kartos krepšininkų rinktinė yra labai subalansuota pagal pozicijas – mes neturime aiškių trūkumų, kurie būdavo ne vienus metus. Kita vertus, mes pradėjome dominuoti savo atletiškumu ir fizine jėga, ko anksčiau taip pat nebūdavo. Taip pat svarbu, kad yra ir gana patyrusių, ir jaunų krepšininkų, pavyzdžiui Rokas Jokubaitis, todėl gaunasi labai gera žaidėjų jungtis“, – kalbėjo buvęs Lietuvos vyrų rinktinės treneris R. Butautas.

„Džiugina, kad pasiruošime komanda rungtynes laimi, bet žaidime man dar kažko trūksta – ypač gynėjų grandyje. Norėtųsi, kad kamuolį po krepšiu esantiems puolėjams įžaidėjai atiduotų ne iš statinės padėties, o prasiverždami ir pritraukdami varžovus.

Matysime, kaip bus, kai ateis čempionatas ir pasijaus tikroji įtampa. Labai viliuosi, kad tos problemos išsispręs ir įtampos nebus komandos viduje“, – pastebėjimais dalijosi 1997 m. Europos krepšinio čempionė Rasa Kreivytė.

Pasiruošimo Europos čempionatui etape Lietuvos rinktinė dukart susitiko su Ispanijos nacionaline ekipa. Abu kartus lietuviai šventė pergales – rugpjūčio 16-ąją laimėjo 82:77, o rugpjūčio 18-ąją po įtemptos kovos triumfavo 78:76.

Visgi LSU merginų komandų trenerė ir krepšinio specializacijos dėstytoja R. Kreivytė pastebėjo, kad Lietuvos rinktinės aistruolius neraminti gali nacionalinės ekipos nestabilumas bandant išsaugoti turimą persvarą. Tokie atvejai kartojosi bene visose lietuvių kontrolinėse rungtynėse.

„Su Ispanijos rinktine, kurioje ir braižas, ir kartos keičiasi, mes turėtume žaisti šiek tiek tvirčiau, – konstatavo R. Kreivytė. – Dabar atrodo, kad sužaidžiame geras atkarpas, susikrauname pranašumą ir jau ramu… Deja, bet šiuolaikiniame krepšinyje tokios persvaros yra labai lengvai „atlošiamos“, todėl neramina, kad mes nesugebame išlaikyti to pranašumo.“

Krepšinio subtilybes, kurias Kazio Maksvyčio komandai reikėtų koreguoti, įvardijo ir LSU Krepšinio studijų ir mokslo centro vadovas R. Butautas, kuris 2007 metais, kaip treneris, atvedė Lietuvos rinktinę ant Senojo žemyno pirmenybių pjedestalo bei iškovojo bronzos medalius.

„Yra daug tobulintinų dalykų, bet tai proceso dalis. Pikenrolo gynyba galėtų būti geresnė, nes šiuo metu varžovai stengiasi atakuoti Domantą Sabonį ir Joną Valančiūną. Žinoma, sekasi dar sąlyginai gerai ir komandinėje gynyboje tai labai nebado akių.

Puolime žaisti dviem penktais numeriais – D. Saboniu ir J. Valančiūnu – yra ganėtinai sudėtinga, todėl dar tikrai reikia apsišlifuoti. Manau, kad abiems aukštaūgiams reikalingi įgūdžiai atsiras, nes viskas, panašu, eina geresne kryptimi“, – teigė R. Butautas.

Nors nei Lietuvos, nei kitų šalių rinktinių galutiniai dvyliktukai dar nėra aiškūs, abu kalbinti LSU krepšinio specialistai vieningai sutarė – lietuviai turėtų lipti ant apdovanojimų pakylos.

„Kuo stipresnė grupė, tuo lengviau vėliau, – tikino R. Kreivytė. – Kai U18 merginos pralaimėjo pirmąsias grupės rungtynes suomėms, visa Lietuva klausė, kaip taip gali būti. Ir ačiū Dievui, kad tada pralaimėjo – tai buvo šaltas dušas, kuris privertė atsibusti ir pasitempti.

Sudėję visas šiųmetes aplinkybes – stiprią priekinę liniją, kitų rinktinių kartų kaitas, sudėtingą grupę – mes tikrai galime tikėtis medalių. Šiais metais ypatingai jaučiasi kitų rinktinių atjaunėjimas. Taip pat matosi, kad kai kurios komandos žaidžia solidžiau, bet aš manau, kad Lietuva, jei nežais statiško krepšinio, tikrai pretenduos į medalius.“

„Lietuvos rinktinė specialistų visada buvo įvardijama pretendente laimėti Europos čempionatų medalius. Ar pavyks? Čia jau klausimas, kurį lemia labai daug detalių. Aš manau, kad šiemet yra bent šešios komandos, pretenduosiančios į medalių komplektus ir lietuvius aš tarp jų matau“, – kolegei pritarė R. Butautas.

Rugsėjo 1-ąją prasidėsiantis Europos krepšinio čempionatas tęsis ilgiau nei dvi savaites ir finišuos rugsėjo 18-ąją. Senojo žemyno pirmenybes pradės 24 rinktinės.