IMPAS studijų programos studentas Rokas Pranaitis: sporto analitikų poreikis augs

LSU magistrantūros studijų programos Sportinės veiklos analizė (International Master in Performance Analysis of Sport, IMPAS) studentas, Vilniaus „Žalgirio“ futbolo klubo sporto analitikas Rokas Pranaitis savo karjeros kelio ieškojo ne vienus metus. Baigęs universiteto Treniravimo sistemų studijų programą, tačiau abejojęs, ar nori ir gali dirbti treneriu, jis netikėtai sužinojo apie naują tarptautinę programą. „Tuo metu ši specialybė atrodė kažkuo išskirtinė, neatrasta ir man artima. Dar vaikystėje rengdavau įsivaizduojamus čempionatus, perrašinėdavau turnyrines lenteles, įvairią statistiką į sąsiuvinį, o Excel programa buvo pats geriausias vaikystės draugas. Statistika, duomenų kaupimas, jų analizė, duomenų atvaizdavimas lentelėse bei grafikuose, tendencijų ieškojimas yra tai, kas man patinka“, – pasakoja LSU magistrantas.

Jis sako, kad studijų LSU metu viliojo ir galimybė patirtį kaupti Otto von Guericke (Vokietija) ir Montes e Alto Douro (Portugalija) universitetuose, su jais Lietuvos sporto universitetas bendrai vykdo IMPAS programą. Labiausiai R. Pranaičiui patiko semestras Portugalijos universitete (IMPAS studentai kiekvieną semestrą pradeda kitame universitete). „Čia gilinausi į notational analysis – mokslą apie taktiką ir strategiją komandiniame sporte. Semestro metu beveik visas dėmesys skiriamas futbolui. Laikas, praleistas Portugalijoje, ir pastūmėjo mane į priekį, suteikė įkvėpimo, noro mokytis. Neabejotinai ir kiti IMPAS programos moduliai suteikė nemažai žinių apie sportinės veiklos analizę, tapau įvairiapusiškesnis, bet vis dėl to didžiausias mano dėmesys buvo sutelktas rungtynių analizės moduliui. Įdomaus semestro įkvėptas išdrįsau parašyti motyvacinį laišką Stats4sport kompanijai, kur galėjau atlikti praktiką“, – prisimena R. Pranaitis.

LSU magistrantas atskleidžia savo darbo užkulisius. Jis futbolo klube atsakingas už vaizdo medžiagos analizę – filmuoja visas treniruotes ir rungtynes. Montuota medžiaga su analize pateikiama treneriams ir žaidėjams. „Rungtynių metu naudodamasis SportsCode programa žymiu svarbiausius rungtynių epizodus, o prireikus per rungtynių pertrauką žaidėjams yra parodomi kai kurie epizodai, varžovų taktiniai sprendimai, mūsų klaidos. Pagal tai vyriausiasis treneris pateikia tolesnę žaidimo taktiką. Labiausiai varginanti, tačiau pati įdomiausia darbo dalis – rungtynių analizė. Jeigu rungtynės nesėkmingos ir jos vyko vėlai vakare, žinau, kad lauks bemiegė naktis, nes iki kitos dienos rytinės treniruotės turiu pateikti jų analizę. Mano kompiuteris – lyg visos komandos ir žaidėjų statistinių duomenų bazė. Neabejoju, kad iš šių duomenų būtų galima parašyti ne vieną bakalauro ar magistro baigiamąjį darbą“, – pasakoja R. Pranaitis.

Įdomia ir išskirtine patirtimi LSU magistrantas vadina darbą kartu su Vilniaus „Žalgirio“ vyriausiuoju treneriu Aurelijumi Skarbaliumi. Jis įvertino ir tai, kad R. Pranaitis turėjo ne tik teorinių, bet ir praktinių žinių, o jų sėmėsi iš Lietuvos futbolo rinktinės sporto analitiko Mariaus Babravičiaus, vieno iš geriausių šios srities specialistų. „Žalgiryje“ naudojame daug technologijų. Visi trenerių sprendimai yra glaudžiai susiję su technologijų pateiktais duomenimis, jas naudoja ne tik analitikas ar fizinio rengimo, bet ir vartininkų treneris. Klubas turi ne tik minėtą SportsCode, bet ir Stats4Sport programą, kuri padeda valdyti komandą, sekti žaidėjų lankomumą, talpinti treniruočių bei rungtynių vaizdo įrašus, stebėti žaidėjų testų rezultatus, rungtynių statistiką. Be to, Vilniaus „Žalgirio“ futbolo klube naudojame Catapult sistemą, skirtą žaidėjų fiziniams duomenims analizuoti. Sistema padeda kontroliuoti treniruočių procesą, dozuoti sportininkų krūvius“, – technologijas vardijo R. Pranaitis.

LSU magistrantas teigia, kad Universitetas jį išugdė kaip asmenybę, nukreipė tinkamu keliu, suteikė pagrindus, o vertingiausia jo profesinei karjerai buvo praktika. „Rekomenduoju studentams kuo daugiau praktikos, intensyviai dirbti ir siekti savo svajonės, nes tai atsiperka su kaupu. Sunku įsivaizduoti šiuolaikinį profesionalų sporto klubą, nesinaudojantį naujausiomis technologijomis. Mano nuomone, tik taip profesionali sporto komanda gali valdyti treniruočių procesą, sekti žaidimo tendencijas, nuosekliai dirbti ir siekti aukščiausių tikslų. Toli gražu ne visi Lietuvos futbolo klubai ar jų treneriai supranta technologijų svarbą. Sporto analitikų poreikis Lietuvos futbole ir kitose sporto šakose augs, o Vakarų Europos šalyse jie dirba jau ne vieną dešimtmetį“, – mintimis dalijosi LSU magistrantas Rokas Pranaitis.

Daugiau apie IMPAS studijų programą